Na skawińskim rynku stanął stary piec [ZDJĘCIA]

fot. materiały prasowe
Na rynku w Skawinie pojawił się pomnik „kopciucha” – starego, nieekologicznego pieca węglowego. Urządzenie przypomina mieszkańcom o obowiązku jego wymiany do końca 2022 roku.

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, więc pacownicy Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie widząc zbliżający się problem związany z ogrzewaniem domów, postanowili rozpocząć akcję promocyjną zachęcającą do skorzystania z dotacji do wymiany „kopciucha” na nowy piec spełniający wymagane normy.

– Pomysł wziął się z potrzeby. Mimo wielu akcji informacyjnych w Internecie, na zebraniach wiejskich, w szkołach i w trakcie kontroli domowych kotłowni, wciąż są mieszkańcy, którzy mogą nie wiedzieć o obowiązku wymiany „kopciucha” do końca 2022 roku. Stary, zużyty piec na rynku przyciąga uwagę i może zachęcić do jego zlikwidowania – mówi Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.

Zwrot nawet 90 procent kosztówMiejsce zostało wybrane celowo. Przez rynek codziennie przechodzi mnóstwo osób, a Wydział Ochrony Powietrza, który zajmuje się przyznawaniem dotacji znajduje się tuż obok. W uzyskaniu dofinansowania mieszkańcom pomoże zespół ekodoradców. To osoby, które przedstawią wszystkie dofinansowania, odpowiedzą na pytania i poprowadzą przez cały proces pozyskania środków.

Pomoc eksperta jest niezbędna, ponieważ programy pomocowe łączą się ze sobą. Przy poprawnie wypełnionych wnioskach mieszkańcy mogą otrzymać nawet 90 procent zwrotu kosztów przy wymianie „kopciucha”. Żeby ułatwić zdobycie tak dużego dofinansowania, potrzebny jest ekodoradca, który stanie się „tłumaczem” zawiłości dotacyjnych. Pomoże wypełnić całą dokumentację w taki sposób, by mieszkańcy uzyskali jak największe wsparcie.

Zajęcia w terenie

„Kopciucha” będzie znajdował się na rynku aż do zakończenia sezonu grzewczego. Zostanie również wykorzystany do edukowania młodzieży. Dzieci ze szkół i przedszkoli wezmą udział w zajęciach prowadzonych przez ekodoradcę, który pokaże im stary piec, wyjaśni, jak szkodliwe jest korzystanie z niego i opowie, co należy zrobić, by w przyszłości zmniejszyć zanieczyszczenie skawińskiego powietrza.

comments powered by Disqus