Najlepsze fotografie prasowe po raz piąty w Nowohuckim Centrum Kultury

Zdjęcie „Szkoła z internatem w Kamloops” autorstwa Amber Bracken fot. Amber Bracken/mat. prasowe NCK

18 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury zostanie otwarta wystawa World Press Photo 2022, ukazująca najlepsze fotografie prasowe świata. Zwycięskie zdjęcie upamiętnia dzieci, które zginęły w szkole z internatem w Kamloops.

W listopadzie i grudniu wszystkie ekspozycje w galeriach NCK poświęcone zostaną fotografii. Zwiedzający będą mogli obejrzeć m.in. plenerową wystawę fotografii lotniczej „Odloty hesji” autorstwa Sławka „hesji” Krajniewskiego czy prace Michaela Hanke, dwukrotnego laureata konkursu World Press Photo.

Ponadto, po raz piąty w Białej Galerii CENTRUM NCK zostaną zaprezentowane najlepsze fotografie prasowe świata. Prawie 65 tysięcy zdjęć nadesłanych przez fotografów ze 130 krajów napłynęło na konkurs organizowany przez Fundację World Press Photo. Nagrody otrzymało 24 twórców.

W hołdzie uczniom kanadyjskich szkół z internatami

Zwyciężczynią globalną World Press Photo 2022 została Amber Bracken – Kanadyjka pracująca dla New York Times. Zdjęcie „Szkoła z internatem w Kamloops” przedstawia rząd krzyży, na których zawieszone są czerwone sukienki – symbol cierpienia, jakiego doświadczyły rdzenne dziewczynki, uczennice kanadyjskich szkół z internatami.

W 2021 roku na terenie Kamloops Indian Residential School odkryto zbiorową mogiłę ze szczątkami ponad 200 dzieci. Szkoła istniała w latach 1890–1978 roku i wchodziła w skład kanadyjskiego systemu szkół rezydencyjnych dla dzieci rdzennych mieszkańców. Działające w Kanadzie w XIX wieku placówki miały na celu „integrację” rdzennej ludności ze społeczeństwem zachodu oraz „szerzenie” wiary chrześcijańskiej.

Nagrodzeni

W tegorocznej edycji konkursu nagrodzony został także Matthew Abbott. Jego reportaż „Ratowanie lasów ogniem” przygotowany dla National Geographic/Panos Pictures ukazuje wykorzystywanie ognia przez rdzennych Australijczyków do spowolnienia rozprzestrzeniających się pożarów.

Z kolei Brazylijczyk Lalo de Almeida otrzymał nagrodę za projekt długoterminowy pt. „Dystopia amazońska”, w którym przedstawił wycinkę największego lasu na świecie.

„Krew jest ziarnem” to natomiast praca nagrodzona w kategorii Technika dowolna. Jej autorką jest Ekwadorka Isadora Romero, która za pomocą wideo składającego się z fotografii cyfrowych i filmowych, pokazała podróż do rodzinnej wioski w Kolumbii.

Wystawa World Press Photo 2022 prezentowana będzie od 18 listopada do 7 grudnia w Białej Galerii Centrum.

– Na ekspozycji World Press Photo niektóre fotografie są drastyczne, mogą wzbudzać lęk oraz poczucie niepokoju. Wejście na wystawę na własną odpowiedzialność, dzieci – pod opieką dorosłych – informuje Nowohuckie Centrum Kultury.

News will be here

Aktualności

Pokaż więcej