Czterysta z piętnastu tysięcy znakomitych dzieł, gromadzonych latami przez człowieka o wyjątkowym smaku artystycznym i pasji kolekcjonera. Pracownicy Muzeum Narodowego podjęli się niezwykle trudnego zadania zaprezentowania postaci Feliksa Jasieńskiego poprzez wystawę złożoną z dzieł sztuki z jego kolekcji, podarowanej MNK 95 lat temu. – Zależało nam na tym, aby Jasieński był głównym bohaterem wystawy. Aby sam pokazał nam, jak tworzył swoją kolekcję – mówi Danuta Godyń, kuratorka ekspozycji „Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne”.
Trudność w przygotowaniu wystawy związana była przede wszystkim z wyborem około czterystu znakomitych dzieł gromadzonych latami przez Jasieńskiego. Miejsce ekspozycji również nie jest przypadkowe – w Kamienicy Szołayskich pragnął on utworzyć osobny oddział Muzeum Narodowego, w którym byłby prezentowany jego bezcenny dar dla Polaków.
Pierwsza z wystaw, „Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne” dotyczy postaci kolekcjonera. Będzie można na niej zobaczyć archiwalne fotografie, wnętrze mieszkania przy ul. Św. Jana 1 oraz zdjęcia z pierwszej wystawy jego zbiorów z 1934 roku. Druga, czyli „Grafika francuska od impresjonizmu do art noveau” to prezentacja prac takich sław jak Rodin, Toulouse-Lautrec, Gauguin, Renoir czy Manet. To unikatowe grafiki, które dostępne są tylko w największych muzeach świata.
Pokaz nowoczesnej grafiki
- Jasieński z upodobaniem gromadził grafikę w ogóle. Najcenniejszym elementem jest drzeworyt japoński – opowiada kuratorka wystawy, Krystyna Kulig-Janarek. – Tworząc wystawę, wybrałam trzysta trzydzieści z ponad tysiąca obiektów. Nie mogłam się powstrzymać, aby nie pokazać kolejnego, pięknego dzieła. Kolekcjoner starannie dobierał prace i autorów. Miał szczęście, że mógł zdobywać prace niezwykłych artystów. Kolekcja jest tak duża, że można z niej zrobić wystawę na każdy temat – dodaje.
„Grafika francuska od impresjonizmu do art noveau” to pierwszy taki wielki pokaz nowoczesnej grafiki z kolekcji Jasieńskiego. Oprócz grafik czarno-białych i kolorowych, na wystawie znalazły się plakaty (m.in. Toulouse-Lautreca), rzadkie czasopisma, wizytówki, albumy wydane w niewielu egzemplarzach i prototypy unikatowych książek.
Z perspektywy kolekcjonera
Wystawa „Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne” ma ukazać Jasieńskiego jako głównego bohatera wystawy. – Zależało nam na tym, aby Jasieński sam pokazał, jak budował swoją kolekcję. Taki stworzyliśmy scenariusz – opowiada Danuta Godyń, kuratorka wystawy. – Największym przedmiotem jego troski były dzieła sztuki polskiej. Gromadził je w sposób świadomy. Mamy nadzieję, że przeżycia estetyczne pobudzą widzów do refleksji – zaznacza.
Agnieszka Kluczewska-Wójcik, redaktor naukowa wystawy, przyznaje, że ponad czternaście tysięcy elementów wymagało klarownego podziału. – Pasja japońska wiązała się z zainteresowaniem polską sztuką współczesną. Dokonana została nowa interpretacja każdego z obiektów prezentowanych na wystawie.
Wystawa jest dostępna dla zwiedzających do 3 stycznia 2016 roku w Kamienicy Szołayskich przy pl. Szczepańskim 9. Od wtorku do soboty wystawę można zwiedzać w godzinach 10.00-18.00, a w niedzielę od 10.00 do 16.00. W niedzielę wstęp wolny.