Nadchodzi 3. edycja Nocy Kin Studyjnych. Z tej okazji Kino Pod Baranami, Agrafka, Kijów, Paradox, KIKA, Mikro i Sfinks przygotowały dla widzów specjalne pokazy filmowe połączone z różnymi atrakcjami.
Już 9 kwietnia rozpocznie się Noc Kin Studyjnych organizowana w ramach Krakowskich Nocy. Na widzów czeka sporo atrakcji. Krakowskie kina studyjne zapraszają na bezpłatne pokazy filmowe, wystawy, spotkania z autorami, a nawet Kinową Grę Miejską.
Kolorowe światy Wesa Andersona w Kinie pod Baranami
Kino Pod Baranami zaprezentuje dwa filmy Wesa Andersona, amerykańskiego reżysera znanego z niekonwencjonalnego stylu.
O 23.15 „Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom” – komedia o zakochanych nastolatkach, którzy zawierają sekretny pakt i uciekają, by wspólnie przeżyć największą przygodę życia.
Tuż po niej „Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun”. To amerykański dramat komediowy dotyczący Arthura Howitzera Juniora – cenionego redaktora popularnego amerykańskiego magazynu „Kurier Francuski”.
Dla tych, którzy nie mogą skorzystać z oferty stacjonarnej, Kino Pod Baranami przygotowało bezpłatny dostęp do jednego z sześciu filmów: „Czworo do pary”, „Ludzki głos”, „Mów mi Vincent”, „Van Gogh. U bram wieczności", „Wielkie oczy", „Życie Adeli – Rozdział 1 i 2".
Jean-Paul Belmondo w Kinie Agrafka
Kino Agrafa zaprasza na filmy z udziałem Jean-Paula Belmondo, który 9 kwietnia obchodziłby 89. urodziny. O godz. 18.00 „Szpicel" – czarny kryminał będący adaptacją powieści autorstwa Pierre’a Lesou o tym samym tytule. Po nim zostanie zaprezentowany przygodowo-szpiegowski film z 1964 roku pt. „Człowiek z Rio".
Na zakończenie zaś „Szalony Piotruś". To historia Ferdinanda, który porzuca zamożną małżonkę i wdaje się w romans z piękną Marianne. Kobieta zamieszana jest w nielegalne interesy.
Oscarowa Noc w Kinie Kijów
9 kwietnia w Kinie Kijów odbędzie się prawdziwa Noc Oscarowa. Widzowie będą mogli zobaczyć filmy nominowane do nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.
O 20:00 zostanie zaprezentowany dramat psychologiczny „Córka" reż. Maggie Gyllenhaal. Film oparty na bestsellerowej powieści Eleny Ferrante porusza temat macierzyństwa i jego wpływu na życie kobiety. To jedna z najbardziej prowokujących produkcji ostatnich lat.
O 22:30 Kino Kijów zaprasza na film „Najgorszy człowiek na świecie". To współczesny dramat o poszukiwaniu miłości i sensu we współczesnym Oslo.
Oprócz pokazów filmowych mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli zobaczyć wystawę plakatów oscarowych na antresoli kina oraz stałą ekspozycję Andrzeja Wajdy w holu przy salach Studio.
Joachim Trier w Kinie Paradox
Kino Paradox rozpoczyna 3. Noc Kin Studyjnych od pokazu bajek i warsztatów filmowych dla dzieci (godz. 16.00). Wieczorem zaś zaprasza na trzy pokazy, które pozwolą zgłębić twórczość norweskiego reżysera Joachima Triera.
- „Oslo, 31 sierpnia" - historia Andersa, który zmaga się z demonami przeszłości i uzależnieniem od narkotyków. Czy mężczyzna wykorzysta szansę daną mu przez los i odmieni swoje życie?
- „Najgorszy człowiek na świecie" - współczesny dramat o poszukiwaniu miłości i sensu we współczesnym Oslo
- „Thelma" - opowieść o dziewczynie, która odkrywa w sobie nadprzyrodzone siły
Ukraińsko-polski wieczór w Kinie KIKA
Studyjne kino KIKA w krakowskim Podgórzu zaprasza na ukraiński dramat filmowy „Do domu" (godz. 17.00). Film w reż. Narimana Alijewa opowiada historię krymskiego Tatara Mustafy, który stracił najstarszego syna na wojnie między Rosją a Ukrainą.
O 19:00 zaś odbędzie się pokaz animowanego filmu „Jak zostałem superłotrem" w reż. Krzysztofa Ostrowskiego. Produkcja ta ukazuje losy dwójki bohaterów, którzy zastanawiają się, w jaki sposób przejąć kontrolę nad światem.
Propozycje Kina Mikro
O godz. 21.45 w Kinie Mikro rozpocznie się wykład dr. hab. Marcina Adamczaka dotyczący tradycji i przeszłości kin studyjnych w Polsce. Tuż po nim pokaz filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta" w reż. Mariusza Wilczyńskiego. To nie tylko terapeutyczna opowieść o rodzinie, ale także przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju.
30 minut po północy widzowie będą mogli zobaczyć „Ucieczkę na Srebrny Glob", czyli dokument o produkcji innowacyjnego filmu science-fiction Andrzeja Żuławskiego „Na srebrnym globie".
Z okazji Nocy Kin Studyjnych w holu zostanie zaprezentowana wystawa pamiątek i archiwaliów Kina Mikro.
Filmy, wystawy i rozmowy w Kinie Sfinks
Specjalną ofertę przygotowało również Kino Sfinks. O 13.00 dla najmłodszych odbędzie się pokaz filmu „Sami bez mamy", a tuż po nim wspólna dyskusja. Na starszych widzów czekają zaś dwie produkcje dokumentalne Zofii Kowalewskiej: „Więzi" oraz „Tylko wiatr". Start o godz. 17.00.
Pokazowi filmu „Tylko wiatr" towarzyszyć będzie wystawa Krzysztofa Ridana, przedstawiająca fotografie zrobione w Kazachstanie podczas zdjęć do filmu. Kino Sfinks zaprasza także na spotkanie z autorem.
Na zakończenie słynny film Wong Kar Waia – „Chungking Express". To pełna zagadek historia o samotności i mijaniu się w tłumie.
Kinowa Gra Miejska
To jeszcze nie koniec atrakcji związanych z 3. edycją Nocy Kin Studyjnych. Mieszkańcy Krakowa oraz turyści będą mogli wyruszyć w podróż śladem krakowskich kin studyjnych. Kinowa Gra Miejska odbędzie się 9 kwietnia w godz. 10-15. Aby zwyciężyć, należy odwiedzić wszystkie kina studyjne i rozwiązać związane z nimi zagadki.
W grze może wziąć udział 20 drużyn, złożonych z 2 do 4 osób. Nie ma limitów wiekowych, ale przynajmniej jedna osoba z drużyny musi być pełnoletnia.
Szczegółowy program 3. edycji Nocy Kin Studyjnych znajdziecie tutaj.