Noc Teatrów. Ponad 60 spektakli i pokazów plenerowych w jedną, czerwcową noc

Spektakl „Uczycie nas, jak suknie się podnosi” w Teatrze KTO fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W sobotę, 17 czerwca, Kraków zamieni się w wielką scenę teatralną. Przedstawienia będzie można oglądać nie tylko w teatrach, ale także w plenerze. W programie znalazło się ponad 60 propozycji.

Zbliża się 16. edycja Nocy Teatrów. To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego mieszkańcy Krakowa i turyści mogą zupełnie za darmo zobaczyć przedstawienia przygotowane przez krakowskie teatry – nie tylko te instytucjonalne.

Co więcej spektakle prezentowane są także w plenerze. W tym roku scenami plenerowymi dla różnych teatralnych propozycji staną się m.in. plac przed Starą Synagogą, Rynek Podgórski, Bulwar Inflancki, podwórko Nowohuckiego Centrum Kultury czy przestrzeń wokół Dworku Białoprądnickiego.

− Noc Teatrów odbywa się w Krakowie od 2007 r. To przedsięwzięcie, podczas którego prezentowane są najciekawsze spektakle teatralne sezonu, a także odbywają się spotkania z aktorami i ludźmi teatru, zwiedzanie teatralnych zakamarków oraz multimedialne prezentacje. Zgodnie z tradycją w tę jedną noc nasze miasto stanie się wielką sceną teatralną z bardzo bogatą i różnorodną ofertą. Wszystkie instytucje uczestniczące w Nocy Teatrów przygotowały ciekawe propozycje. Warto zapoznać się z programem i zaplanować udział w wydarzeniu – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Co w programie?

Krakowski Teatr Scena STU zaprasza na sztukę „Labirynt. 13 bajek dla dorosłych” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego na podstawie książki Michaela Endego „Zwierciadło w zwierciadle. Labirynt” z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza.

„Strasznie śmieszne na podstawie Okropnie smutne” w reżyserii Ewy Kaim to z kolei propozycja Starego Teatru. Dzieło posłużyło twórcom do opowiedzenia historii dwóch osób zmagających się z dramatem straty.

Jakie propozycje przygotował dla widzów Teatr Bagatela? Na Dużej Scenie przy ul. Karmelickiej będzie można zobaczyć „Zimne ognie” w reżyserii Macieja Sajura, na Scenie na Sarego zaprezentowany zostanie spektakl „Pani Pylińska i sekret Chopina” w reżyserii Adama Opatowicza, a w Strefie K-80 „Pitawal. Historie kryminalne Krakowa w piosenkach”. Reżyserką przedstawienia jest Anna Rokita.

Trzy spektakle pokaże także Teatr Groteska – w Sali Głównej „Detektyw Pozytywka” (reż. Katarzyna Deszcz) i „Lusta” (recital w wykonaniu Alony Szostak), a w Sali Kopułowej „Balladyna” (reż. Bogdan Ciosek).

Teatr Słowackiego zaprasza do Domu Machin na sztukę „Pani Bovary. Możliwa historia” w reżyserii Małgorzaty Jakubowskiej-Raczkowskiej, a także na Dużą Scenę, gdzie publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl „Smok” wyreżyserowany przez Jakuba Roszkowskiego.

„Do dwóch razy sztuka” (reż. Anna Gryszkówna) z Barbarą Kurdej-Szatan i Michałem Staszczakiem w rolach głównych to propozycja Teatru Variete. Na deskach Teatru KTO dwukrotnie zaprezentowany zostanie zaś spektakl „Uczycie nas, jak suknie się podnosi” w reżyserii Józefa Opalskiego.

Na specjalne pokazy zaprasza widzów także Teatr Ludowy. Na Dużej Scenie publiczność będzie mogła zobaczyć „Ballady i romanse. Horror School Musical” w reżyserii Ewy Rucińskiej. Natomiast na Scenie Pod Ratuszem odbędzie się pokaz spektaklu „Śmierć komiwojażera”. Sztukę reżyseruje Małgorzata Bogajewska.

„Materiały do Medei” (reż. Jakub Porcari) oraz „Byk” (reż. Robert Talarczyk, Szczepan Twardoch) to z kolei propozycje Teatru Łaźnia Nowa.

Do udziału w Nocy Teatrów zaprasza także Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. Publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Wokalno-Aktorskiego pt. „Świat gdzieś indziej” (reż. Marcin Czarnik).

Bogatą ofertę przygotowały również teatry i grupy nieinstytucjonalne, działające jako stowarzyszenia, fundacje czy indywidualne byty organizacyjne.

Kraków wielką sceną teatralną

Podczas tegorocznej Nocy Teatrów krakowianie będą mogli obejrzeć przedstawienia nie tylko w salach krakowskich teatrów czy domach kultury, ale także w plenerze.

Bulwar Inflancki stanie się sceną dla Grupy Zatrzymać Obrotówkę (Fundacja Wszyscy Obecni), która zaprezentuje „Nowe szaty cesarza”. Przed Dworkiem Białoprądnickim odbędą się pokazy dwóch  spektakli „Cinema Circus” Tetiany Voroniuk oraz „Serce Don Juana” Krakowskiego Teatru Ulicznego. Z kolei na placu przed Starą Synagogą widzowie będą mogli zobaczyć sztukę „Echa” Teatru Migro.

W scenę teatralną zamieni się także Rynek Podgórski. W programie „Arcadia” Teatru KTO, „TotoTitoTamto” Teatru Jednej Miny oraz „Opowieści Ziemi” Teatru Ognia Los Fuegos.

Przy Składzie Solnym (ul. Na Zjeździe 8) premierowo zostanie zaprezentowany spektakl „Carpaccio w stylu Wschodnim” przygotowany przez ELOE Theater of Noise, a przed Nowohuckim Centrum Kultury „Koliber” Teatru Nikoli – to także premiera.

Z myślą o najmłodszych

W programie nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych mieszkańców Krakowa i turystów. Oprócz wymienionych spektakli plenerowych takich jak „Cinema Circus”, „Koliber”, „Nowe szaty cesarza” czy „TotoTitoTamto” młodsza publiczność będzie mogła zobaczyć przedstawienie „Bagaż uczuć” Fundacji Sztukarnia – przy Krakowskim Forum Kultury, a także propozycje Teatru Figur Kraków „Opowieści dla Sofijki” oraz „Bracia Polarnej Zorzy”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Warto jednak pamiętać, że na większość spektakli obowiązują nieodpłatne wejściówki lub konieczna jest rezerwacja telefoniczna bądź mailowa. Darmowe bilety będzie można odbierać od 14 czerwca w siedzibach poszczególnych teatrów.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.krakowskienoce.pl oraz w mediach społecznościowych: Facebook oraz Instagram.

Organizatorem Nocy Teatrów jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który przygotowuje wydarzenie we współpracy z teatrami miejskimi. Program przygotowany przez teatry nieinstytucjonalne koordynuje Teatr KTO.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym cyklu Krakowskie Noce.