Nowa droga na północy i skrzyżowanie na Dębnikach. Ruszają konsultacje

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W piątek 23 lutego startują konsultacje w sprawie dwóch planowanych inwestycji. Mieszkańcy mają się wypowiedzieć o projektach dotyczących drogi na os. Gotyk i skrzyżowania ulic Bałuckiego i Dębowej.

Prace nad projektem nowej drogi na północy miasta rozpoczęły się jesienią. Z jednej strony ma się ona łączyć z ul. Felińskiego (która na krótkim odcinku przy tym połączeniu ma zyskać nową nawierzchnię), a z drugiej – z układem drogowym wybudowanym w ramach przebudowy al. 29 Listopada.

Według projektu pokazanego w listopadzie w ramach audytu rowerowego, jezdnia ma mieć 6,5 m szerokości w najwęższym miejscu. Po obydwu stronach nowej drogi mają powstać chodniki o szerokości 2,5 m. Przewidziane są dwa przejścia dla pieszych – jedno, z azylem, mniej więcej na wysokości kościoła oraz drugie – już przy skrzyżowaniu z ul. Felińskiego. Droga dojazdowa do kościoła również ma mieć chodnik, tym razem o szerokości 2 m.

Zarząd dróg chciałby mieć w przyszłym roku ostateczną decyzję ZRID.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Na środę 13 marca na godz. 17 urzędnicy planują spotkanie online, a 19 i 20 odbędą się telefoniczne dyżury, podczas których będzie można uzyskać informacje. Przez cały okres konsultacji, do 22 marca, będzie można zgłaszać uwagi i opinie dotyczące kształtu inwestycji.

Z rondem czy bez?

Również do 22 mają potrwać konsultacje w sprawie przebudowy skrzyżowania ulic Dębowej i Bałuckiego na Dębnikach. Ma ono zmienić swój charakter. Jednym z oczekiwań postawionych projektantom było to, by droga miała minimalne parametry zapewniające bezpieczny przejazd, a odzyskana w ten sposób przestrzeń została zagospodarowana z wykorzystaniem niskiej zieleni.

W pierwszym wariancie w miejscu obecnego skrzyżowania powstałoby rondo. Ulica Bałuckiego na tym fragmencie pozostałaby jednokierunkowa, co oznacza, że samochody mogłyby z niej wjechać na rondo, natomiast w przeciwnym kierunku przewidziany jest już tylko kontraruch rowerowy.

Druga wersja to skrzyżowanie bardziej zbliżone do obecnego, choć w zmodyfikowanej wersji. Ul. Bałuckiego została wyprofilowana w taki sposób, by drogi łączyły się pod kątem zbliżonym do prostego. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj:

W tym przypadku spotkanie online jest planowane na wtorek 12 marca, na godz. 17, a dyżury telefoniczne na 13 i 19 marca. W tym roku Zarząd Dróg Miasta Krakowa nie ma zarezerwowanych pieniędzy na realizację prac, ale planuje uzyskać ostateczną decyzję ZRID, która – po zapewnieniu finansowania – pozwoli rozpocząć roboty w terenie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały Dębniki
News will be here