W piątek 23 lutego startują konsultacje w sprawie dwóch planowanych inwestycji. Mieszkańcy mają się wypowiedzieć o projektach dotyczących drogi na os. Gotyk i skrzyżowania ulic Bałuckiego i Dębowej.
Prace nad projektem nowej drogi na północy miasta rozpoczęły się jesienią. Z jednej strony ma się ona łączyć z ul. Felińskiego (która na krótkim odcinku przy tym połączeniu ma zyskać nową nawierzchnię), a z drugiej – z układem drogowym wybudowanym w ramach przebudowy al. 29 Listopada.
Według projektu pokazanego w listopadzie w ramach audytu rowerowego, jezdnia ma mieć 6,5 m szerokości w najwęższym miejscu. Po obydwu stronach nowej drogi mają powstać chodniki o szerokości 2,5 m. Przewidziane są dwa przejścia dla pieszych – jedno, z azylem, mniej więcej na wysokości kościoła oraz drugie – już przy skrzyżowaniu z ul. Felińskiego. Droga dojazdowa do kościoła również ma mieć chodnik, tym razem o szerokości 2 m.
Zarząd dróg chciałby mieć w przyszłym roku ostateczną decyzję ZRID.
Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:
Na środę 13 marca na godz. 17 urzędnicy planują spotkanie online, a 19 i 20 odbędą się telefoniczne dyżury, podczas których będzie można uzyskać informacje. Przez cały okres konsultacji, do 22 marca, będzie można zgłaszać uwagi i opinie dotyczące kształtu inwestycji.
Z rondem czy bez?
Również do 22 mają potrwać konsultacje w sprawie przebudowy skrzyżowania ulic Dębowej i Bałuckiego na Dębnikach. Ma ono zmienić swój charakter. Jednym z oczekiwań postawionych projektantom było to, by droga miała minimalne parametry zapewniające bezpieczny przejazd, a odzyskana w ten sposób przestrzeń została zagospodarowana z wykorzystaniem niskiej zieleni.
W pierwszym wariancie w miejscu obecnego skrzyżowania powstałoby rondo. Ulica Bałuckiego na tym fragmencie pozostałaby jednokierunkowa, co oznacza, że samochody mogłyby z niej wjechać na rondo, natomiast w przeciwnym kierunku przewidziany jest już tylko kontraruch rowerowy.
Druga wersja to skrzyżowanie bardziej zbliżone do obecnego, choć w zmodyfikowanej wersji. Ul. Bałuckiego została wyprofilowana w taki sposób, by drogi łączyły się pod kątem zbliżonym do prostego. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj:
W tym przypadku spotkanie online jest planowane na wtorek 12 marca, na godz. 17, a dyżury telefoniczne na 13 i 19 marca. W tym roku Zarząd Dróg Miasta Krakowa nie ma zarezerwowanych pieniędzy na realizację prac, ale planuje uzyskać ostateczną decyzję ZRID, która – po zapewnieniu finansowania – pozwoli rozpocząć roboty w terenie.