Nowa zieleń na placu Bohaterów Getta. Miasto szuka projektanta

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nie tylko na Rynku Głównym dzięki budżetowi obywatelskiemu ma się pojawić nowa zieleń. Taka zmiana czeka również plac Bohaterów Getta, a zarząd dróg wykonał właśnie pierwszy krok w tym kierunku.

Projekt „Zieleń na Plac Bohaterów Getta!” wygrał w ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego, w jego dzielnicowej części. – Obecna aranżacja placu Bohaterów Getta pochodzi z roku 2005, kiedy obowiązywały inne standardy urządzania przestrzeni publicznych, w szczególności brakowało świadomości wyzwań adaptacji do zmian klimatu, nie brano pod uwagę przy projektowaniu problematyki miejskiej wyspy ciepła czy zagospodarowywania opadów w miejscu ich powstawania. W związku z tym plac jest w istocie betonową patelnią z małym wyjątkiem karłowatych drzew osadzonych w głębokich niszach oddzielonych od powierzchni krawężnikami – czytamy w opisie przygotowanym przez projektodawcę.

Z racji tego, że obecna kompozycja rzeźbiarska mocno ogranicza możliwości wprowadzenia zmian, w projekcie zaproponowano utworzenie dwóch trawników wzdłuż istniejących szpalerów drzew, po zachodniej stronie (od strony ul. Targowej) i południowej (od strony drogi prowadzącej do ul. Na Zjeździe). Mogłyby się tam znaleźć także niskie krzewy.

Konserwator za

W ostatnich dniach Zarząd Dróg Miasta Krakowa rozpisał przetarg na przygotowanie dokumentacji. W dokumentach znalazła się m.in. opinia urzędu konserwatorskiego, uzyskana jeszcze na etapie weryfikacji projektów. – Nie ma żadnych przeciwskazań do częściowego usunięcia nawierzchni utwardzonej i zastąpienia jej zielenią – napisał Piotr Turkiewicz, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W opinii znajdziemy też sugestię, by zamiast trawnika zastosować niskie krzewy okrywowe, które lepiej poradzą sobie z obecnymi suchymi latami. – Trawniki o tej porze roku są wyschnięte, a taki z pewnością nie wpłynie pozytywnie na wygląd placu – komentuje w piśmie Piotr Turkiewicz.

Z tą opinią zgodził się także Zarząd Zieleni Miejskiej, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że – wbrew sugestii konserwatora – nie da się tam wprowadzić automatycznego systemu nawadniania. Dlatego rośliny powinny być odporne na trudne miejskie warunki i okresowe niedobory wody – urzędnicy sugerują posadzenie np. irgi szwedzkiej, pięciornika krzewiastego, tawuły japońskiej czy rabaty bylinowej. Konieczne byłoby zaprojektowanie podłoża strukturalnego – podobnie jak to miało miejsce w przypadku realizowanych obecnie projektów dotyczących ul. Krupniczej czy al. Róż.

Realizacja w przyszłym roku

ZDMK wyznaczył termin otwarcia ofert na 20 lutego i zakłada, że dokumentacja powinna być gotowa w ciągu ośmiu miesięcy. Realizacja przypadłaby wówczas – zgodnie z pierwotnym założeniem – na 2024 rok.

W 2024 roku powinien zostać zrealizowany również projekt ogólnomiejski, który z dużą przewagą wygrał w ubiegłorocznej edycji, a zakłada posadzenie drzew na Rynku Głównym. O dyskusjach wokół tego tematu pisaliśmy tutaj:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze