Nowe plany Muzeum Narodowego w Krakowie

Zapowiada się ciekawy rok dla Muzeum Narodowego w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 1 stycznia funkcję dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie pełni Andrzej Betlej, dyrektor Instytutu Historii Sztuki UJ. Jak przyznaje w rozmowie z LoveKraków.pl, już w tym roku instytucję czeka „wyjście w przestrzeń miejską” oraz wielka wystawa Maria. Mater Misericordiae. Oprócz tego, prof. Andrzej Szczerski, zastępca dyrektora poinformował ostatnio o możliwości utworzenia w budynku po hotelu Cracovia oddziału instytucji.

W lipcu 2015 roku Zofia Gołubiew, dotychczasowa dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie ogłosiła swoją rezygnację ze stanowiska.  – Nie ukrywam, że jest to dla mnie pewne przeżycie. Wynika to jednak z dwóch powodów: z czasu, który poświęciłam dla muzeum i stopnia zaangażowania Trochę zaniedbałam rodzinę i własne życie prywatne – przyznała w rozmowie z LoveKraków.pl. Niedługo po ogłoszeniu tej decyzji, poznaliśmy nazwisko jej następcy. Został nim Andrzej Betlej, dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Można powiedzieć, że rozpoczyna się nowy rozdział w historii krakowskiej instytucji.

Muzeum „wyjdzie” w przestrzeń miejską

Według nowego dyrektora, najważniejszym wydarzeniem zarówno dla Muzeum, jak i publiczności, będzie wielka wystawa Maria. Mater Misericordiae. Zostanie zorganizowana w ramach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i w związku z Rokiem Miłosierdzia obchodzonym w tym czasie w kościele katolickim. Na wystawie zobaczymy prawie 100 dzieł, zwłaszcza ze zbiorów włoskich, których tematem jest Maria Matka Miłosierdzia. Zobaczymy dzieła wybitnych artystów włoskich, niderlandzkich, niemieckich i francuskich.

Czeka nas również "wyjście" muzeum w przestrzeń miejską. – To będzie wstęp do bardzo ważnego wydarzenia już w przyszłym roku, jakim będzie ciekawie zapowiadająca się wystawa Stanisława Wyspiańskiego – zdradził Andrzej Betlej w rozmowie z LoveKraków.pl.

Hotel Cracovia oddziałem MNK?

W zeszłym tygodniu Radio Kraków poinformowało, że profesor Andrzej Szczerski, nowy zastępca dyrektora MNK, chciałby stworzyć w budynku po hotelu Cracovia jeden z oddziałów muzeum. W rozmowie z LoveKraków.pl przyznał, że jest to projekt, którego możliwość realizacji należy zbadać.

- Projekt Cracovia to pewna wizja, która ma pokazywać pewien nowy sposób myślenia o tym budynku i o tym, jak muzeum buduje przestrzeń miasta – przyznaje Andrzej Szczerski w rozmowie z nami. – Ze względu na to, że jest to jeden z licznych projektów, o których myślimy, należy widzieć go w kategoriach pewnej hipotezy. Należy dokładnie zbadać możliwość jego realizacji.

Dodaje również, że Muzeum może to zapewnić od strony merytorycznej, jednak jeżeli chodzi o kwestie własnościowe oraz koszty adaptacji jest to otwarcie pewnej dyskusji. W planach jest również budowa przejścia podziemnego, które połączyłoby Gmach Główny z budynkiem hotelu.

- Nie jest to jednak najważniejszy element projektu, ponieważ ważniejsza jest cała adaptacja budynku hotelowego, który w tej chwili jest pustym miejscem w krakowskiej przestrzeni. Odnośnie możliwości technicznych, jestem po rozmowach z wieloma architektami, którzy zgłaszali różne propozycje adaptacji hotelu Cracovia.

comments powered by Disqus