Nowi partnerzy AGH

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski LoveKrakow.pl

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica podpisała cztery umowy generalne, w ramach których studenci AGH będą mieli możliwośc praktycznej nauki i zdobywania nowych umiejętności. Współpraca obejmie producenta amunicji Mesko, maszyn budowlanych LiuGong Dressta Machinery, przedstawiciela branży kosmetycznej Inglot oraz firmę energetyczną Tauron, z którą podpisano umowę w środę.

W ramach porozumienia z Liugong Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki będzie miał możliwość organizowania praktyk i staży dla studentów i absolwentów uczelni. Firma zobowiązała się też do współpracy przy przygotowywaniu prac badawczych studentów, doktorantów i pracowników uczelni. Obie strony wspólnie zadeklarowały też wzajemne promowanie przedsięwzięć w kraju i wśród zagranicznych środowisk przemysłowych oraz naukowych.

Studenci pomogą przy tworzeniu broni

Porozumienie z firmą Mesko, eksportującą sprzęt wojskowy do baz NATO, obu Ameryk, Skandynawii i Azji, zakłada udostępnienie do badań swojego sprzętu laboratoryjnego. Spółka ze Skarżyska Kamiennej, która wyprodukowała rakiety dla myśliwców F-16, zaoferowała AGH szerokie zaplecze specjalistów do pomocy w procesie edukacji studentów. W ramach programu studenci będą pomagać Mesko w tworzeniu bardziej efektywnych materiałów przeznaczonych do produkcji. Przewidziane są również praktyki i staże dla studentów AGH.

– Nie ma chyba w Polsce uczelni, która miałaby mocniejsze związki z przemysłem niż my. Ta współpraca to jest pewnego rodzaju symbioza naturalna. Takich umów mamy około 300 z różnymi firmami i są to umowy generalne. Trzeba doliczyć do tego jeszcze umowy wydziałowe, bo każdy z wydziałów współpracuje na większą bądź mniejszą skalę z różnymi firmami – tłumaczy Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy Akademii Górniczo-Hutniczej.

Mikroskop elementem współpracy

Współpracę nawiązano też z firmą kosmetyczną Inglot, która posiada 530 salonów w 70 krajach na całym świecie. Do porozumienia doszło dzięki współpracy prof. Aleksandry Czyrskiej-Filemowicz z Międzynarodowym Centrum Mikroskopii Elektronowej. AGH dysponuje jednym z najlepszych mikroskopów elektronowych – TITAN Cubed G-2 60-300, dzięki czemu sprzęt laboratoryjny będzie wsparciem dla opracowywania nowych technologii Inglot. Zostaną również utworzone zespoły specjalistów, które będą opracowywały nowe rozwiązania naukowo-badawcze.

Obecnie firmy współpracujące z AGH coraz częściej decydują się na nagradzanie najlepszych studentów stypendiami, a także deklarują chęć zatrudnienia najlepszych po ukończeniu studiów. – Coraz więcej firm takich jak: ABB, KGHM, Lotos funduje stypendia naszym 5-10 najlepszym studentom. Ci ludzie później bardzo często zdobywają zatrudnienie, większość naszych absolwentów pracuje w swoim zawodzie. Firmy chcą pozyskać najlepszych ludzi w branży, a my też kształcimy w wielu nietypowych kierunkach – podsumowuje Bartosz Dembiński.