Nowy dom kultury powstanie przy Jasnogórskiej. Pomieści więcej niż planowano [WIZUALIZACJE]

Robocza wersja wizualizacji obiektu fot. Pracownia Architektury pro forma Paweł Zapał

W tym roku Zarząd Inwestycji Miejskich chce mieć gotowy projekt nowego domu kultury przy ul. Jasnogórskiej w Bronowicach Wielkich.

Nowy obiekt ma powstać na działce po zachodniej stronie ul. Jasnogórskiej, niedaleko salonu marki Porsche. Ma wypełnić ważną lukę, ponieważ w tej części miasta nie ma obiektu, który mógłby służyć jako miejsce integracji lokalnej społeczności, ale też i miejsce organizowania wydarzeń kulturalnych.

Tymczasem w ramach inwestycji ma powstać budynek, który pomieści salę widowiskową na ok. 150 osób, ale też pracownie tematyczne (plastyczne, muzyczne, taneczne, w tym: pracownię ceramiczną) oraz pomieszczenia administracyjne i Klub Seniora. – W planie jest m.in. wykorzystanie przesuwanych ścian, by móc aranżować przestrzeń w zależności od potrzeb. Część przestrzeni będzie wydzielona na stałe dla seniorów – zapowiada radny miejski Grzegorz Stawowy.

Więcej miejsca

Na etapie przygotowań podjęto decyzję o zwiększeniu powierzchni budynku. Początkowo była mowa o trzech kondygnacjach naziemnych o łącznej powierzchni ok. 1200 mkw, ale ostatecznie powstanie też część podziemna, która zostanie wykorzystana np. na cele magazynowe, co pozwoli efektywniej wykorzystać pozostałe kondygnacje. W efekcie budynek będzie mieć ok. 1600 mkw powierzchni.

Plan zakłada także zaaranżowanie przestrzeni przy budynku, budowę miejsc parkingowych i montaż stojaków rowerowych. Piesi i rowerzyści mają mieć również możliwość dotarcia na miejsce od strony ulic Chmurnej i Słotnej. W najtrudniejszej sytuacji będą osoby, które zechcą przyjechać tam komunikacją miejską – droga do najbliższego przystanku „Jasnogórska” zajmie przynajmniej 10 minut.

Dwa lata prac

– Do końca roku ma być pozwolenie na budowę. Gdyby wszystko poszło dobrze i udało się zarezerwować pieniądze w budżecie, prace mogłyby wystartować w przyszłym roku. Trzeba założyć dwa lata budowy. Według wstępnych ustaleń, operatorem tego budynku ma być Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki – zapowiada radny Stawowy.

Wykorzystane w tekście wizualizacje, przygotowane przez Pracownię Architektury pro forma Paweł Zapał, mają charakter roboczy i poszczególne elementy przedstawione na grafikach mogą jeszcze ulec zmianie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bronowice