Nowy rozkład na kolei. Co z pociągami na dalszych trasach?

fot. Materiały prasowe

Z punktu widzenia Krakowa obowiązujący od dziś rozkład jazdy pociągów przyniósł nowości głównie w postaci kursów Kolei Małopolskich do Skawiny i Oświęcimia. Jakie zmiany przygotowała natomiast spółka PKP Intercity?

W nowym rozkładzie jazdy z 61 do 64 zwiększy się liczba pociągów obsługujących Kraków. Na tory wyjedzie nowy pociąg IC Siemiradzki, który zapewni dodatkową możliwość dojazdu do Wrocławia, Katowic i Opola, a w drugą stronę do Rzeszowa i Przemyśla. Pomiędzy Krakowem a Wrocławiem, przez Katowice i Opole, będzie jeździć także drugi nowy pociąg – IC Boznańska. Krakowianie zyskają weekendowe połączenie z Kotliną Kłodzką dzięki wydłużeniu w soboty i niedziele relacji pociągu TLK Wetlina.

Wydłużenie relacji pociągu IC Przemyślanin, kursującego do tej pory do Słupska, pozwoli na bezpośrednie podróże z Krakowa do Ustki. W wakacyjne weekendy dojazd nad morze ułatwi także nowy pociąg IC Krakowianka, który połączy Kraków z Kołobrzegiem.

W nowym rozkładzie jazdy podróżni zyskają nowe połączenie na Podkarpacie dzięki wydłużeniu do Przemyśla relacji pociągu IC Wawel, kursującego pomiędzy Berlinem a Krakowem. Dodatkowo łatwiej będzie dotrzeć do Lwowa, ponieważ skład ten będzie skomunikowany z jednym z dwóch nowych pociągów łączących Przemyśl z miastem na zachodzie Ukrainy.

Zmiany w kursowaniu

Z nowego rozkładu jazdy zniknie pociąg TLK Łukasiewicz relacji Przemyśl – Kraków. Zamiast pociągu TLK Pogórze relacji Krynica-Zdrój/Przemyśl-Wrocław, kursować będzie nocna grupa wagonów bezpośrednich z Krynicy do Gdyni w ramach pociągu TLK Karpaty. Z kolei TLK Galicja pojedzie w skróconej relacji Kraków – Ostrawa. Od 12 grudnia z 5:27 na 7:38 zmieniła się godzina wyjazdu z Krakowa kursującego do Poznania pociągu TLK Pułaski. Obsługujący tę samą relację skład IC Wybicki będzie jeździć trasą zmienioną przez stację Jaworzno-Szczakową, zamiast jak dotychczas przez Miechów.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych

Obowiązujący od dziś rozkład jazdy uwzględnia zmiany związane z modernizacją linii kolejowych. Ze względu na prowadzone prace pociąg IC Cracovia zamiast przez Oświęcim będzie jeździć przez Katowice. Remontowana jest linia średnicowa, co wpłynie na ograniczenia w ruchu na odcinku Kraków Główny-Podłęże oraz na stacji Kraków Główny. Część pociągów nadal będzie pomijać stację Kraków Płaszów.

Ze względu na prace inwestycyjne ruch pociągów między Krakowem a Zakopanem znów zapewniony będzie tylko w okresach zimowym i wakacyjnym, a przez pozostałą część roku linia kolejowa łącząca obydwa miasta będzie zamknięta. Ze względu na prace remontowe od października do grudnia 2022 nieczynna będzie także linia do Krynicy Zdroju.

W 2022 roku zaplanowane są prace remontowe na odcinku Sędziszów Małopolski – Rzeszów, które będą mieć wpływ na cykliczność kursowania pociągów pomiędzy Krakowem a Rzeszowem. Kontynuowane będą prace inwestycyjne na Warszawskim Węźle Kolejowym, które wpływają na kursowanie części pociągów jeżdżących do i z Warszawy. W związku z wprowadzeniem ruchu jednotorowego na linii średnicowej część pociągów będzie kursować przez stację Warszawa Gdańska, Warszawa Śródmieście bądź w skróconej relacji do lub z Warszawy Wschodniej.