– W bieżącym sezonie będziemy obchodzić jubileusz osiemdziesięciolecia Teatru Groteska. Jest to dla nas nie tylko powód do dumy, ale też możliwość przypomnienia najważniejszych momentów z życia krakowskiej sceny lalkowej. Chcąc upamiętnić założycieli teatru, przypomnieć najwybitniejszych artystów, którzy tu pracowali, a także przybliżyć dzieje naszej sceny zaplanowaliśmy szereg wydarzeń na rozpoczynający się właśnie sezon – mówi Karol Suszczyński, dyrektor Teatru Groteska.
W koprodukcji z Fundacją Sztukarnia powstają spektakle „Bajdurki krakowskie” (od 4 lat), w którym symbole Krakowa są dzieciom bliższe niż zwykle oraz „Maszkarony” będące spotkaniem młodzieży i dorosłych z płaskorzeźbami z fasad zabytkowych krakowskich kamienic.
W dniach 11-13 września odbędzie się Finał 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz Programu pisarskiego. Podczas wydarzenia dramaty nagrodzone w Konkursie oraz powstałe w ramach Programu pisarskiego zostaną zaprezentowane publiczności w formie czytań performatywnych. Punktem kulminacyjnym będzie prapremiera spektaklu „Dziewczyna w ogniu” w reżyserii Roksany Miner – spektaklu na podstawie sztuki teatralnej Andrzeja Błażewicza, powstałej w ramach ubiegłorocznej edycji Programu pisarskiego. Wydarzenie odbędzie się we współpracy trzech instytucji – Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Teatru Groteska oraz Teatru Ludowego w Krakowie.
Z kolei 16 listopada podczas finału Festiwalu Literatury dla Dzieci swoją prapremierę będzie miał spektakl „Gdzie gubią się zdania” w reżyserii Karoliny Przystupy na podstawie tekstu Michała Kaźmierczaka. To opowieść o krakowskich literatach oparta na wątku zgubienia pewnego tajemniczego zdania przez główną bohaterkę – Wisławę Szymborską.
Teatr Groteska będzie kontynuował dotychczasowe cykle.