Od Bonarki do Jubilatu. Jest pomysł na nowy buspas

fot. Krzysztof Kalinowski

Pomysłodawcy jednego z projektów w ramach budżetu obywatelskiego chcą stworzenia 4-kilometrowego buspasa – po to, by usprawnić podróżowanie komunikacją miejską.

– Projekt zakłada zintegrowanie obecnej sieci niepowiązanych ze sobą buspasów, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie jednego nieprzerwanego pasa dla komunikacji zbiorowej. Połączy on cały Kraków na osi północ-południe. Funkcjonować ma on na tych samych zasadach, jak buspas na Alejach Trzech Wieszczów: być całodobowy i znajdować się na obydwu jezdniach – piszą pomysłodawcy.

Skąd taki projekt? – Pojazdy MPK grzęzną w gigantycznych korkach, podobnie jak samochody osobowe. Zdarza się, że w godzinach szczytu autobusy odnotowują potężne opóźnienia sięgające kilkudziesięciu minut (30 i więcej). Problem nasila się szczególnie podczas złych warunków pogodowych, przed świętami oraz wyjazdami weekendowymi – tłumaczą.

Według projektodawców, buspas na tym odcinku nie tylko usprawni przejazd autobusów, ale również spowoduje, że pasażerowie będą spokojniejsi o to, że 20-minutowy bilet na pewno wystarczy na pokonanie zaplanowanej trasy.

Buspas stworzy również możliwość bezpiecznego i sprawnego przejazdu dla karetek, straży pożarnej, policji, straży miejskiej oraz innych służb publicznych.

Realizacja projektu została zaplanowana na 2023 rok i będzie kosztować ok. 95 tys. złotych.

Głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego rozpoczyna się 1 października.