Ostatnie szlify na nowohuckim torowisku. Otwarcie już niedługo [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dobiegają końca prace przy przebudowie torowiska tramwajowego wzdłuż al. Jana Pawła II i ul. Ptaszyckiego. Pasażerowie skorzystają z niego jeszcze w tym miesiącu. Uwagę komentujących przykuła trawa, która pojawiła się w ostatnim czasie.

Przebudowa torowiska na ul. Ptaszyckiego była kolejną z serii prac prowadzonych na nowohuckich torowiskach. Wcześniej mniejsze lub większe naprawy przeszły tory na al. Solidarności, ul. Ujastek Mogilski i ul. Ujastek. W tym przypadku inwestycja była jeszcze o tyle istotna, że usunęła z mapy ostatni odcinek, na który MPK nie mogło wysyłać niskopodłogowych tramwajów. Torowisko przed rozbiórką wyglądało tak:

Teraz prace dobiegają końca. Gotowe są tory i przystanki, wciąż trwają jeszcze roboty przy skrzyżowaniach. Montowane są ostatnie brakujące elementy, trwa sprzątanie i przygotowanie torowiska do uruchomienia. Niedawno na fragmencie torowiska od placu Centralnego do ul. Bulwarowej pojawiła się też trawa ułożona z rolki. Wywołało to sporo komentarzy – zdaniem części komentujących to zbyt droga technologia, niepotrzebne wydawanie pieniędzy, dodatkowo z ryzykiem, że trawa się nie przyjmie. O ile na części odcinków trawa faktycznie wygląda zielono, fragmenty ułożone wcześniej są mocno pożółkłe i wyschnięte.

Zarząd Dróg Miasta Krakowa broni tego rozwiązania i dodaje, że trawa, podobnie jak wszystkie inne elementy, jest objęta gwarancją, a zadaniem wykonawcy jest osiągnięcie oczekiwanego efektu. – To jest rozwiązanie zgodne z projektem, dające dużą szansę przyjęcia się i umożliwiające szybką realizację. Biorąc pod uwagę, że tam jest cały czas ruch i zapylenie, warunki dla wzrastania trawy nie są najlepsze – przekonuje Michał Pyclik, rzecznik prasowy miejskiej jednostki.

Jak mówi, miasto stosuje różne metody, ale rozwijanie z rolki staje się popularniejsze. – Na torowisku na Trasie Łagiewnickiej zostały posadzone rozchodniki i na ich docelowy wygląd trzeba będzie jeszcze poczekać. Natomiast na budowie linii do Mistrzejowic, podobnie jak w Warszawie, chcemy ułożyć rozchodniki z rolki i od razu osiągnąć efekt – zapowiada.

W przyszłym tygodniu próba

Przywrócenie ruchu tramwajowego ma nastąpić jeszcze w lipcu. Na wtorek 12 lipca planowany jest przejazd techniczny. – Mamy nadzieję, że około 13 lipca uda się usprawnić ruch samochodowy na skrzyżowaniach, ale nie jest to jeszcze pewne. Po 20 lipca powinniśmy tam już puścić regularny ruch – wykonawca musi jeszcze przekazać nam wszystkie dokumenty i trzeba to skoordynować z Zarządem Transportu Publicznego – wylicza przedstawiciel zarządu dróg.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus