Pakt dla klimatu. Miasto i firmy kontra zmiany klimatyczne

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

O działaniach podejmowanych w celu ograniczenia globalnego ocieplenia i osiągnięcia neutralności klimatycznej rozmawiali w środę uczestnicy sesji specjalnej w ramach Open Eyes Economy Summit 2023.

Sesja „Pakt dla klimatu: Przedsiębiorcy i Miasto Kraków na rzecz odpowiedzialności społecznej” to jeden z punktów bogatego programu tegorocznego Opern Eyes Economy Summit, który we wtorek i w środę odbywał się w Centrum Kongresowym ICE.

Tytułowy „Pakt dla klimatu” to deklaracja poparcia dla starań miasta zmierzających do uzyskania neutralności klimatycznej. Firmy czy instytucje, które decydują się na podpisanie takiego paktu, potwierdzają w ten sposób wolę podjęcia długofalowej współpracy w tym obszarze, wymiany doświadczeń pomiędzy zaangażowanymi w działania na rzecz klimatu podmiotami, promocji rozwiązań proklimatycznych, a docelowo także ograniczenia emisji, wynikających z prowadzonej działalności.

Tu działamy, za to miejsce jesteśmy odpowiedzialni

O tym, jakie działania proklimatyczne podejmuje miasto, mówiła Małgorzata Malina, specjalistka ds. komunikacji społecznej z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu Urzędu Miasta Krakowa. Zaznaczyła, że dla skuteczności takich starań niezbędna jest współpraca wielu podmiotów i że każdy z nich może dołożyć swój wkład.

Grzegorz Mucha, dyrektor generalny Shell Business Operations Kraków podkreślał starania firmy Shell, by stworzyć optymalne warunki pracy i funkcjonowania dla  pracowników, których jest już ponad 5 tysięcy, oraz ich rodzin i bliskich. Firma jest obecna w Krakowie od 18 lat i podejmuje wiele działań proklimatycznych: od zachęcania do korzystania z ekologicznych środków transportu, przez ograniczenie marnowania jedzenia czy dążenie do bezemisyjności biur po działania edukacyjne.

Krakowskie i małopolskie firmy robią wiele, by ograniczać zużycie energii, korzystać z jej odnawialnych źródeł, wymieniać flotę i wykorzystywać nowoczesne rozwiązania. Po drodze nie brakuje wyzwań i barier, o czym opowiadał Krzysztof Podgórski, wiceprezes Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan.

Przykładem firmy, która w codziennej działalności dużo uwagi poświęca sprawom dotyczącym środowiska jest Astor. Renata Poreda, manager ds. public relations w firmie Astor opisywała stosowane rozwiązania, ale także zwracała uwagę m.in. na potrzebę edukacji i budowanie szerokiej współpracy na rzecz klimatu pomiędzy różnymi instytucjami.

Krakowski Park Technologiczny tworzy „ekosystem” składający się z ok. 400 przedsiębiorstw. Stara się w swojej działalności znacząco wybiegać w przyszłość, czego przykładem mogą być przygotowania do szerokiego zastosowania technologii wodorowych. O szczegółach opowiadał wiceprezes Zarządu KPT Łukasz Słoniowski.

Spotkanie poprowadził dziennikarz LoveKraków.pl Jakub Drath.