Pandemia w kulturze. Miejskie teatry i muzea liczą straty

Teatr Ludowy wrócił do gry premierą spektaklu "Solaris" fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Odwołane premiery, spektakle, koncerty, wernisaże. Miejskie instytucje kultury liczą straty związane z pandemią koronawirusa.

Jak informuje miasto, w najgorszej sytuacji są Muzeum Krakowa, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Teatr Bagatela, Ludowy, Groteska i Nowohuckie Centrum Kultury.

Według szacunków wydziału kultury urzędu miasta frekwencja w miejskich instytucjach jest bardzo niska. Najgorzej jest w miejskich teatrach i instytucjach, które znaczną część swojej działalności finansowały z biletów wstępu. W porównaniu z analogicznym okresem w 2019 roku, muzea odwiedziło prawie osiem razy mniej osób.

Liczenie strat

Koronawirus dał się we znaki kulturze. Katarzyna Olesiak, dyrektor wydziału kultury urzędu miasta, mówi, że przychody utracone w czasie zamknięcia instytucji wynoszą łącznie 17,7 mln zł.

– Jeśli od tej kwoty odejmiemy nieponiesione koszty, związane m.in. z niezrealizowanymi wydarzeniami, ograniczonymi wydatkami na promocję, wyjazdy i delegacje, zlecenie usług na zewnątrz oraz mniejszymi kosztami mediów w wysokości 14,8 mln, to na koniec maja otrzymujemy realną stratę w wysokości prawie 3 mln. Według naszych szacunków i na podstawie informacji z instytucji, do końca roku kwota ta wzrośnie do 12 mln zł – wyjaśnia Katarzyna Olesiak.

Publiczność wraca, ale powoli

Instytucje, które długo czekały na otwarcie, ponoszą duże koszty związane z zapewnieniem bezpieczeństwa pracownikom i zwiedzającym w czasie pandemii. Dlatego miasto chce udzielić dodatkowego wsparcia miejskim instytucjom kultury.

– Teatry i muzea starają się przyciągnąć widzów i zwiedzających, zapraszają na przełożone premiery czy wystawy. Obserwujemy jednak, że mieszkańcy i turyści z dużą ostrożnością korzystają z dostępnej oferty. Publiczność wraca bardzo, bardzo powoli – zaznacza Olesiak.

Dodaje: – Będziemy robić wszystko, żeby utrzymać 163 miejskie placówki kultury i zachować miejsca pracy. Na koniec ubiegłego roku w instytucjach kultury mieliśmy 1935 etatów. Dla zachowania tych miejsc pracy i utrzymania placówek potrzebna jest dodatkowa dotacja, która zostanie przeznaczona na bieżące funkcjonowanie.

Miasto w czasie pandemii przygotowało program „Kultura odporna”, który ma na celu wsparcie krakowskiej kultury – artystów, twórców i organizacji pozarządowych.

Więcej >>> Kultura odporna w czasach koronawirusa. Miasto pomoże artystom i instytucjom

comments powered by Disqus