Park Dębnicki może być większy. ZZM wraca do tematu

Park Dębnicki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

ZZM rozpisał przetarg na aktualizację dokumentacji dotyczącej zagospodarowania nowej części parku Dębnickiego, wzdłuż ul. Praskiej i Czarodziejskiej.

Cel całego zadania jest taki, by opracować wszystkie potrzebne dokumenty i uzyskać pozwolenie na budowę – tak, by plan utworzenia nowej części parku mógł stać się rzeczywistością. Chodzi o częściowo zadrzewione tereny pomiędzy obecną granicą parku a ulicami Praską i Czarodziejską.

Nowe alejki, nowy pomysł na budynki

Projektanci mają się oprzeć na dokumentacji przygotowanej w 2018 roku przez firmę PM PROJEKT. – Projekt zakłada stworzenie spójności przestrzennej dla całego obszaru Parku Dębnickiego z zachowaniem stylistyki, charakterystycznej dla poszczególnych części parku. Przewiduje się wprowadzenie funkcji rekreacyjno-wypoczynkowej, poprzez uzupełnienie parku w elementy małej architektury, wprowadzenie nowych obiektów, a także adaptację dwóch istniejących budynków, do nowych, współczesnych funkcji z dostosowaniem ich do potrzeb osób niepełnosprawnych – opisywali autorzy przed sześcioma laty.

Zgodnie z tą koncepcją, w parku miałyby powstać dwa budynki: kawiarnia z ogólnodostępnymi toaletami oraz w całości przeszklony budynek zaplecza sportowego. Budynki te znalazłyby się pomiędzy dotychczasową i nową częścią parku. Wśród obiektów małej architektury projektanci wymieniają m.in. pergolę z miejscami do siedzenia, urządzenia do ćwiczeń, poidełka, ławki i leżaki, stojaki rowerowe i kosze. Teren ma być oświetlony z wykorzystaniem latarni i lamp gruntowych. Na samym końcu węższego fragmentu położonego wzdłuż ul. Czarodziejskiej projektanci przewidzieli wybieg dla psów, a wcześniej – część przeznaczoną do ćwiczeń. Całość miałaby zostać połączona nowymi alejkami, z wejściami od strony ul. Praskiej, Czarodziejskiej i od istniejącej części parku:

220 dni

Lista dokumentów, które trzeba będzie przygotować i dostarczyć jest długa – od inwentaryzacji terenu i operatu dendrologicznego po projekt budowlany i projekt zieleni. Potrzebna będzie też m.in. opinia rady dzielnicy oraz zorganizowanie konsultacji, z przynajmniej dwoma spotkaniami czy warsztatami z udziałem mieszkańców.

Przy wyborze zwycięzcy istotna będzie cena, ale nie tylko – w 30% na decyzję ma wpłynąć doświadczenie zespołu projektowego. ZZM zakłada, że umowa zostanie podpisana do końca kwietnia, a zwycięska firma dostanie nieco ponad 7 miesięcy na wykonanie zadania. To oznacza, że jeszcze pod koniec roku jednostka powinna dysponować gotową dokumentacją.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki