Pasażerowie tęsknią za zlikwidowanymi przystankami na Zakopiańskiej

Stan sprzed przywrócenia ruchu tramwajowego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od kiedy po spowodowanej remontem przerwie tramwaje wróciły na ul. Zakopiańską, zatrzymują się w innym miejscu niż dotychczas. Część pasażerów nie może pogodzić się z tą zmianą.

Remont torowiska wzdłuż ulicy Zakopiańskiej rozpoczął się w listopadzie, pod koniec marca na torowisko w stronę Borku Fałęckiego wróciły tramwaje. Nie był to jednak powrót do sytuacji sprzed remontu: zlikwidowany został przystanek „Łagiewniki ZUS” w stronę centrum, tramwaje zaczęły się natomiast zatrzymywać na przystanku „Łagiewniki SKA”, za skrzyżowaniem z budowaną Trasą Łagiewnicką.

W stronę centrum

Ta zmiana nie podoba się pasażerom, którzy przyzwyczaili się do bliskości przystanku, a do nowego muszą pokonać znacznie dłuższą trasę.

– Likwidacja tak ważnego przystanku z pewnością będzie powodować zmianę wyboru środka transportu dla wielu osób z komunikacji miejskiej na transport indywidualny, w szczególności samochodowy – ocenił w interpelacji radny Artur Buszek, wnioskując o przywrócenie wcześniejszej sytuacji.

Na to, że przystanek wróci, nie ma jednak szans. Urząd miasta tłumaczy, że od początku był on przewidziany tylko jako tymczasowe zastępstwo. Żeby mógł funkcjonować jako stały, trzeba byłoby wykonać szerszy peron, co wymagałoby przesunięcia jezdni. Dodatkowo, funkcjonowałyby wówczas dwa przystanki w odległości ok. 300 m od siebie, co zdaniem urzędników byłoby nieuzasadnione ze względu na sprawność przejazdu.

W stronę Borku Fałęckiego

Z kolei radny Adam Migdał – również powołując się na otrzymywane głosy mieszkańców – zwrócił się z pytaniem dotyczącym przeciwnego kierunku, w stronę Borku Fałęckiego. Liczy na przywrócenie zlikwidowanego znacznie wcześniej przystanku „Sanktuarium Bożego Miłosierdzia”, by skrócić drogę do komunikacji miejskiej dla mieszkańców z rejonu ul. Siostry Faustyny, jak i osiedli po przeciwnej stronie ul. Zakopiańskiej. Obecnie pomiędzy przystankami „Łagiewniki ZUS” a „Solvay” nie ma przystanku pośredniego, co utrudnia dostęp do komunikacji miejskiej.

W tym przypadku odpowiedź jest nieco bardziej skomplikowana. Choć przystanek nie zostanie odtworzony we wcześniejszej formie, sporo zmian przyniesie uruchomienie Trasy Łagiewnickiej i przebiegającej wzdłuż niej linii tramwajowej. Przystanki będą zlokalizowane za skrzyżowaniem, zarówno w przypadku tramwajów jadących na wprost do Borku Fałęckiego, jak i po skręcie w nowy odcinek w stronę Kurdwanowa. W tym drugim przypadku mieszkańcy okolic ul. Siostry Faustyny zyskają skrócenie drogi dojścia od przystanku.

Stara nazwa w nowym miejscu

Urząd miasta odniósł się również do wniosku radnego Migdała, by pozostawić tradycyjną nazwę przystanku „Sanktuarium Bożego Miłosierdzia”. Wszystkie przystanki przy skrzyżowaniu z Trasą Łagiewnicką będą nosić nazwę „Łagiewniki SKA”, by podkreślić możliwość przesiadki na komunikację kolejową – podobnie jak w przypadku przystanków „Bronowice SKA”, „Podgórze SKA” czy „Łobzów SKA”. – Nazwę ,,Sanktuarium Bożego Miłosierdzia“ będą nosić nowe przystanki w tunelu Trasy Łagiewnickiej, z których dostęp do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia będzie najłatwiejszy – zapowiada prezydent w odpowiedzi.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Łagiewniki-Borek Fałęcki
comments powered by Disqus