Październik, czyli czas dla piersi

fot. Krzysztof Kalinowski
Październik to miesiąc świadomości nowotworu piersi. Od początku roku z programu profilaktycznego Narodowego Funduszu Zdrowia skorzystało 77,1 tys. Małopolanek, o pół tys. więcej niż w całym 2023.

Rak piersi niezmiennie pozostaje najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet z województwa małopolskiego. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2021 r. na nowotwór złośliwy zachorowało ponad 7,3 tys. mieszkanek naszego regionu. W niemal co czwartym przypadku był to rak piersi.

Rak piersi. Profilaktyczne badanie w gabinecie lub mammobusie

 

Szansą na szybkie i skuteczne podjęcie leczenia jest mammografia. – Październik to miesiąc świadomości raka piersi i świetny moment, by o wadze badań mówić jeszcze głośniej niż zwykle. Od listopada ubiegłego roku grupa kobiet, które mogą korzystać z programu profilaktyki raka piersi, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jest szersza. Każdy z nas z pewnością ma więc w swoim otoczeniu kobietę – mamę, babcię, siostrę, przyjaciółkę, którą może zachęcić, by skorzystała z tej możliwości i upewniła się, że jest zdrowa – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

 

Program profilaktyki raka piersi jest przeznaczony dla kobiet w wieku 45-74 lata. W ramach niego mogą one raz na dwa lata wykonać badanie mammograficzne. Bezpłatnie, bez skierowania, bez kolejek. Wystarczy zgłosić się do jednej z 33 pracowni stacjonarnych w regionie albo do mobilnego gabinetu – mammobusu, które docierają przede wszystkim do mniejszych miejscowości i wsi.

 

Tylko w październiku mammobusy wyjadą na drogi Małopolski 97 razy i dotrą do miejscowości w 21. różnych powiatach – m.in. do Radgoszczy, Żegociny i Mędrzechowa. Aktualny harmonogram ich postojów można znaleźć na stronie internetowej małopolskiego NFZ w zakładce „Profilaktyka z NFZ”.

Samobadanie też jest ważne!

 

Dane małopolskiego NFZ pokazują, że od początku roku w naszym województwie z programu profilaktyki raka piersi skorzystało 77,1 tys. kobiet. 39,4 tys. z nich zbadało się w pracowniach stacjonarnych, 37,7 tys. w mammobusach. Kobiety, które nie kwalifikują się do objęcia programem profilaktycznym, mogą również wykonać bezpłatne badanie piersi (mammografię lub USG) na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę (ginekolog, onkolog) we wskazanym przez niego miejscu.

 

Podstawa profilaktyki raka piersi to także regularne samobadanie, które każda kobieta powinna wykonywać raz w miesiącu. Okazją do nauki na fantomach prawidłowego wykonywania takiego badania będzie kolejna „Różowa środa z Amazonkami” w małopolskim NFZ. Odbędzie się ona 9 października w sali obsługi klientów (Kraków, ul. Wadowicka 8W) w godz. 12-14.