Petycja w sprawie Muzeum HERStorii Sztuki trafi do władz miasta

Tak mógłby wyglądać pawilon Muzeum HERSTorii Sztuki przy Kossakówce fot. Projekt autorstwa Artura Koczonia

Muzeum HERSTorii Sztuki przy Kossakówce? Dobiegła końca zbiórka podpisów pod petycją w sprawie utworzenia placówki. Następny krok to przekazanie jej władzom miasta.

– Petycja o utworzenie w Krakowie pierwszej instytucji w Polsce poświęconej sztuce i historii kobiet zebrała prawie 1000 podpisów. Podpisy zbieramy do końca tygodnia, następnie petycja zostanie przekazana na ręce władz miasta – mówiła nam w minionym tygodniu Aśka Warchał-Beneschi z inicjatywy Muzeum HERstorii Sztuki w Krakowie.

Ostatecznie, udało się ich zebrać 1098. Petycja ma trafić do adresatów  5 listopada.

"Tu i teraz"

Zbiórka rozpoczęła się pod koniec sierpnia.

„Potrzebujemy nowej instytucji miejskiej w Krakowie, konkretu tu i teraz. Postulujemy o utworzenie miejsca poświęconego sztuce i historii kobiet, gdzie będziemy ze sobą rozmawiać na tematy najtrudniejsze i zupełnie zwykłe, zadawać pytania i szukać odpowiedzi, być razem pomimo różnic (…). Proponujemy utworzenie przestrzeni na spotkania i wystawy czasowe przy „Kossakówce”, willi pełnej opowieści o kobietach o bardzo odmiennych drogach życia. Pod rozwagę poddajemy nazwę „Muzeum HERstorii Sztuki w Krakowie” – czytamy w petycji.

Pawilon z kawiarnią

Inicjatorzy powstania muzeum przygotowali również wizualizacje pawilonu, który mógłby zostać wybudowany w ogrodzie.

Projekt autorstwa Artura Koczonia przewiduje małą przestrzeń ekspozycyjno-projekcyjną o powierzchni ok. 50 m2, biuro, kawiarnię literacką o formie nawiązującej do dawnego atelier Wojciecha Kossaka.

Nowe zabudowania mają uwzględniać „strefy witalności drzew w ogrodzie”, który mógłby nosić imię przyrodniczki Simony Kossak.

– Projekt pawilonu nawiązuje do klasycznego pawilonu modernistycznego. Taka przestrzeń może służyć różnym celom: stać się punktem organizacji wystaw artystek współczesnych i dawnych, prezentacji spektakli – wówczas podświetlony pawilon pełniłby funkcję sceny, a publiczność mogłaby zasiąść w ogrodzie. Pawilon stwarza nieograniczone możliwości działania, może stać się zapleczem dla realizacji potrzeb lokalnej społeczności. Temat potrzeby kawiarni ciągle powraca w dyskusji o Kossakówce. Ciężko wyobrazić sobie, żeby nie powstała – mówiła nam wówczas Warchał-Beneschi.

Przyszłość Kossakówki

Według planów przedstawionych przez Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, obiekt ma zostać wyremontowany do 2024 roku i otwarty dla mieszkańców rok później.

Miasto zakupiło Kossakówkę z rąk prywatnego właściciela w grudniu 2019 roku za 4,5 mln zł. Do tego został zakupiony teren wokół obiektu za kwotę 1 mln zł.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus