Piękni ludzie na portretach Joanny Nowickiej w NCK [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Unikatowość i wyjątkowość ludzi. To właśnie postanowiła ukazać Joanna Nowicka na wystawie „Piękni Ludzie” w Nowohuckim Centrum Kultury. Ekspozycja prezentowana będzie do 31 grudnia tego roku. Wstęp wolny.

Na wystawie zwiedzający mogą zobaczyć trzydzieści minimalistycznych, czarno-białych portretów. Do ich powstania zainspirowała autorkę ludzka różnorodność.

– Ta ekspozycja stawia znak równości z moją fascynacją odnośnie człowieka i pokazuje unikatowość. Każdy z nas jest inny, posiada niepowtarzalny zestaw cech oraz odrebną osobowość. To, co mamy wewnątrz, manifestuje się tym, co na zewnątrz. Każdy człowiek stanowi miks różnych cech, dlatego też efekt końcowy jest zupełnie inny i zawsze ultra ciekawy – mówi Joanna Nowicka, fotografka i autorka ekspozycji.

Piękno inaczej

Chociaż bohaterami wystawy „Piękni Ludzie” są kobiety i mężczyźni w różnym wieku, łączy ich jedno – wszyscy są wyjątkowi. Joanna Nowicka, portretując, skupia bowiem uwagę nie tyle na wyglądzie, co charakterze oraz oryginalności osoby portretowanej.

– Czytając tytuł „Piękni Ludzie”, niektórzy mogą mieć skojarzenia odnoszące się stricte do modelingu, gdzie mamy do czynienia z ludźmi powszechnie uważanymi za pięknych. Natomiast dla mnie piękno jest zestawem unikatowych cech i nie ma nic wspólnego z jego stereotypowym pojmowaniem – tłumaczy Joanna Nowicka.

W tracie oglądania ekspozycji „Piękni Ludzie” zwiedzający nie dowiedzą się, kim są bohaterowie. Będą jednak mogli dokładnie się im przyjrzeć, odkrywając w nich cząstkę siebie lub kogoś bliskiego.

– Na wystawie nie stosowałam podpisów, czyli nie ma etykiet pod zdjęciami. Nie przeczytamy więc, kim są Ci ludzie. Stanowi to jednak taką uniwersalność. Możemy sobie wyobrazić, kim jest dany człowiek i odnaleźć pewne wspólne cechy – wyjaśnia fotografka.

Siła ludzi i siła fotografii

Joanna Nowicka pracuje nad cyklem „Piękni Ludzie” od kilku lat i regularnie zaprasza kolejne wyjątkowe osoby do bycia częścią tej opowieści. Wystawa w Nowohuckim Centrum Kultury, prezentowana do 31 grudnia, jest trzecią odsłoną projektu.

Pierwsza prezentacja fotografii odbyła się jesienią 2021 roku w Katowicach Mieście Ogrodów – Instytucji Kultury im. K. Bochenek. Druga miała zaś miejsce w MOK Zawiercie, wiosną 2022 roku.

– Krakowska wystawa jest trzecią odsłoną projektu, ale nie ostatnią, ponieważ cały czas kontynuuję ten temat. Na pewno będzie więcej osób starszych. Będzie też bardziej międzynarodowo. Mam wrażenie, że dopiero się rozkręcam i nabieram prędkości – zapowiada Joanna Nowicka.

Ekspozycja „Piękni Ludzie” prezentowana jest w ramach wydarzenia „Siła Fotografii”, obejmującego sześć różnorodnych wystaw.