W Cyfronecie na AGH powstanie nowe miejsce współpracy człowieka i maszyny. Będzie to pierwsza w Polsce Fabryka Sztucznej Inteligencji.
Podczas spotkania z mediami wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, ocenił, że jest to przełomowy krok dla rozwoju kraju. – Dzisiaj Cyfronet w mocy obliczeniowej jedzie samochodem osobowym. A pieniądze, które zapewni polski rząd pozwolą na to, żebyśmy przesiedli się w tej dziedzinie do samolotu – mówił. Jego zdaniem Fabryka Sztucznej Inteligencji to szansa na to, by Polska mogła być postrzegana jako lider cyfryzacji w Europie.
Z kolei rektor AGH, prof. Jerzy Lis zwracał uwagę, że otwarcie fabryki „jest niezbędne dla rozwoju cywilizacji”. – Naprawdę to nie są wielkie słowa. Otwieramy narzędzie do tego, żeby Polska rozwijała się dalej. Wszyscy wiemy, że sztuczna inteligencja jest hasłem, które powszechnie używamy, ale nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne to jest hasło. W tej chwili dostajemy możliwość uruchomienia nowej fabryki sztucznej inteligencji. To będzie coś, co będzie rozwijało hasło „uniwersytety przyszłości”, które konstytuuje AGH. Chcemy być w czołówce i jesteśmy – podkreślił.
Odpowiedź na potrzeby gospodarki
Marek Magryś, zastępca dyrektora ACK Cyfronet AGH ds. Komputerów Dużej Mocy, tłumaczył, że Polska potrzebuje coraz większej ilości mocy obliczeniowej. – Widzimy ogromne zainteresowanie modelami sztucznej inteligencji i ogromne możliwości, które AI otwiera przed nami w nauce, jak i gospodarce. Komputer Helios to najszybszy komputer w Polsce, który znajduje się w setce najszybszych komputerów na świecie, a dodatkowo – na 7. miejscu pod kątem efektywności energetycznej. Musimy dalej rozwijać te zasoby – wyjaśniał.
Superkomputer Helios zostanie wzmocniony w znaczne zasoby mocy obliczeniowej i dołączy do europejskiego ekosystemu sztucznej inteligencji. Będzie to projekt współfinansowany przez Komisję Europejską. Cyfronet AGH będzie także zaangażowany w prace, które Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczyna razem z Konsorcjum PLLuM i Centralnym Ośrodkiem Informatyki, związane z integracją polskiego modelu językowego w usługach publicznych.
Przypomnijmy, 30 października ogłoszono, że Rada Ministrów podjęła decyzję, że w ramach zmiany ustawy budżetowej zostanie przeznaczonych 69,6 mln złotych na subwencję w celu wsparcia finansowego realizacji projektu budowy fabryki sztucznej inteligencji w Polsce. Fabryka powstanie poprzez rozbudowę zasobów w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH.
Więcej pisaliśmy o tym tutaj: