Pierwsze wyniki rekrutacji na UJ. Prawo i psychologia w czołówce

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

23 sierpnia o północy zakończyła się możliwość zgłaszania się w podstawowym naborze na studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dział Rekrutacji ogłosił pierwsze wyniki, z których można dowiedzieć się, jakie kierunki cieszyły się w tym roku największą popularnością.

W tym roku, w związku z pandemią i przesunięciem terminów matur, zmianie uległy również daty rekrutacji – w pierwszej turze maturzyści mogli składać aplikacje od 1 lipca do 23 sierpnia, czyli około miesiąca później niż w latach ubiegłych.

Na studiach jednolitych magisterskich oraz pierwszego i drugiego stopnia w roku akademickim 2020/2021 przygotowano ponad 15 000 miejsc stacjonarnych oraz prawie 2 700 miejsc niestacjonarnych. W pierwszej turze rekrutacji aplikację złożyło niemal 35 tysięcy osób, czyli o 5 tysięcy więcej niż w roku poprzednim.

Czołówka niezmienna

Czołówka kierunków, na które zgłasza się najwięcej maturzystów, pozostaje niezmienna. To: prawo – 1654 chętnych, psychologia na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej – 1580 aplikacji oraz psychologia na Wydziale Filozoficznym, na którą zgłosiło się 1167 osób. Około tysiąca zgłoszeń wpłynęło także na kierunek lekarski i filologię angielską.

Inaczej wygląda lista kierunków, na które najtrudniej będzie się dostać – czyli takich, gdzie na jedno miejsce przypada najwięcej osób. W tym roku niełatwo będzie zostać studentem ekonomii (14,7 osób na miejsce), japonistyki (14,2 osoby na miejsce) i studiów nad Koreą (14 osób na miejsce). Kolejne kierunki, na które najtrudniej będzie się dostać to: kierunek lekarsko-dentystyczny, finanse, bankowość ubezpieczenia oraz zarządzanie – firmą, personelem, międzynarodowe.

Przez najbliższe dni będą przeprowadzane egzaminy na te studia, gdzie były one przewidziane w kryteriach rekrutacji oraz potwierdzane wnoszone przez kandydatów opłaty rekrutacyjne. Wyniki pierwszego etapu rekrutacji zostaną ogłoszone 31 sierpnia.