PiS broni szpitali tymczasowych

fot. PS

Po serii wystąpień przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej dotyczących nieprawidłowości przy uruchamianiu szpitali tymczasowych, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości bronią zasadności podejmowanych w tej sprawie decyzji.

W poniedziałkowe przedpołudnie politycy PiS zaprosili dziennikarzy na konferencję przed budynkiem dawnego CUMRiK przy ul. Kopernika, a więc w miejscu, gdzie utworzony został pierwszy szpital tymczasowy w Polsce.

– Od kilkunastu dni trwa bezpardonowy atak, szczególnie opozycji, na temat sensowności finansowania i kosztów finansowania szpitali tymczasowych – mówił wicemarszałek Senatu Marek Pęk.

– Funkcjonowanie tego szpitala pokazuje najlepiej, że decyzja o budowie i przygotowaniu tych szpitali była słuszna. Była podjęta w momencie, kiedy pandemia wyhamowywała, kiedy liczba zachorowań była znacznie mniejsza, ale była przygotowaniem na to, co może się stać. Mieliśmy rację, bo pandemia jest wciąż bardzo wielkim wyzwaniem, nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na świecie – mówił Pęk.

– Chciałbym zaapelować do polityków Platformy Obywatelskiej, ażeby przestali manipulować liczbami. Poseł Szczerba w przypadku danych dotyczących Krakowa, szpitala w Expo, po pierwsze pomylił szpitale, po drugie pomylił kwoty które są zarezerwowane w budżecie na wielomiesięczne funkcjonowanie szpitala i jego przywrócenie do stanu pierwotnego z kosztami powstania szpitala. Tak nie wolno robić, to jest demagogia, manipulacja, to nie wnosi nic dobrego do walki z koronawirusem – przekonywał przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości.

Małopolska potrzebuje

Wicemarszałek województwa Łukasz Smółka przekonywał, że szpitale tymczasowe w Małopolsce są potrzebne. – Od piątku szpital w Expo będzie przyjmował pacjentów covidowych. Jest przygotowany do przyjęcia pacjentów, są łóżka, stosowna izba przyjęć, ale również, co bardzo ważne, jest zabezpieczenie i rezerwa tlenowa – podkreślał.

Jako dobry przykład podał utworzoną w ubiegłym roku rezerwę sprzętu. – W maju tamtego roku zamówiliśmy sprzęt i środki ochrony osobistej za ponad 10 milionów złotych. I później, kiedy był problem z dostawą, to właśnie ten magazyn bardzo szybko dostarczał środki ochrony osobistej do naszych wojewódzkich szpitali – przekonywał.

W Expo może być hospitalizowanych 375 osób.