Plaża opóźniona. Urzędnicy nie mają pretensji do przedsiębiorcy

Widok na hotel Forum, 2020 rok fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Plaża nad Wisłą miała być gotowa ponad dwa miesiące temu. Do tej pory inwestor nie zebrał wszystkich wymaganych dokumentów, by zacząć prace. Jakie będą konsekwencje?

Na gminnej działce leżącej na Bulwarze Wołyńskim w sąsiedztwie byłego hotelu Forum miała powstać plaża miejska. Urząd rozpisał przetarg na 15-letnią dzierżawę terenu, zobowiązując wygrany podmiot do stworzenia obszaru rekreacyjnego z plażą i małą architekturą, a także pawilonem gastronomicznym.

Do przetargu zgłosiły się dwie spółki, które razem postawiły stworzyć plażę: Balon Widokowy i Forum. Minął maj, czerwiec, następnie całe wakacje, a efektów podpisanej z miastem umowy, która zakładała uruchomienie kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego nie później niż 30 czerwca tego roku, nie ma.

Ostatnim razem, gdy kontaktowaliśmy się z prezesem Balonu Widokowego Markiem Kuflem, przypomniał on, że sprawy administracyjne są prowadzone od jesieni 2022 roku i jeśli wszystko dobrze pójdzie, uda się zacząć prace pod koniec lata 2023 roku. Twierdził też, że jest w stałym kontakcie z krakowskim magistratem.

Opóźnienia

Zapytaliśmy miasto, jakie są postępy w tej sprawie i czy będą wyciągane jakieś konsekwencje za niedotrzymanie pierwotnego terminu.

– Zgodnie z wyjaśnieniami przedstawionymi przez dzierżawcę, powodem opóźnienia w realizacji inwestycji jest przedłużająca się procedura wydania przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Krakowie pozwolenia wodno-prawnego, niezbędnego do wydania przez Wydział Architektury i Urbanistyki pozwolenia na budowę dla tej inwestycji – informuje Emilia Król z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Urzędnicy uznali, że przedstawione przez dzierżawce okoliczności i dowody w postaci dokumentów, wskazują, że opóźnienie jest z jego winy. Warto dodać, że miesięcznie spółki płacą 17 tys. zł tytułem dzierżawy miejskiego terenu.

Przypomnijmy też, że na bulwarach ma powstać plaża o powierzchni 700 mkw., plac zabaw i całoroczny obiekt z funkcją gastronomiczną, gdzie znajdą się również toalety, przebieralnia czy wypożyczalnia sprzętu sportowo-rekreacyjnego. W projekcie znalazły się również drzewa.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki