Podgórskie Dni Otwartych Drzwi. W programie ponad 50 wydarzeń

Swoje podwoje dla zwiedzających otworzy też kościółek św. Benedykta. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W ten weekend kolejna odsłona Podgórskich Dni Otwartych Drzwi. W programie znalazło się ponad 50 wydarzeń, w trakcie których będzie można poznać również to mniej znane oblicze Podgórza.

Zwiedzanie Podgórza potrwa od 25 do 27 września. Inauguracja tegorocznej edycji odbędzie się w piątek o 17.30 na dziedzińcu Muzeum Podgórza.

– Muzeum Podgórza powita nas wspomnieniem najbardziej wyrazistych smaków podgórskiego dziedzictwa. Jak zatem smakowało Podgórze? Z muzeum wyruszymy na spacer tropem smaków i zapachów podgórskiej historii, które doprowadzą nas do prawdziwego skarbca smaków dziedzictwa, a mianowicie na podwórko Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 2 im. Odona Bujwida – informuje Stowarzyszenie Podgórze.pl, organizator akcji.

Smaki Podgórza

W programie znalazło się ponad 50 wydarzeń. Organizatorzy przypominają o obowiązku zachowania reżimu sanitarnego – w przestrzeni zamkniętej uczestnicy muszą nosić maseczki.

– W czasie tegorocznych XX już Podgórskich Dni Otwartych Drzwi smakami karmić będziemy i ciało, i duszę, bo jak inaczej poznać smaki dziedzictwa. Podgórze jest czekoladowe, słone, pachnie chlebem, od czasu do czasu kawą, także zbożową, w niektórych zakamarkach czujemy też ostrą woń wódki Krakus. Zdecydowanie smakuje wodą siarczanową z Uzdrowiska Mateczny-Zdrój, niektórym zaś pozostaje w pamięci smak „buzera” albo papryki od „Bułgarów” – opisuje tegoroczną edycję Stowarzyszenie Podgórze.pl.

Kościółek św. Benedykta, warsztaty ceramiczne, Zajazd pod Kotwicą

Co w programie? Na liście m.in. zwiedzanie stopnia wodnego „Dąbie”, Domu Prowincjonalnego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Parkowej czy wystaw w Fabryce Schindlera. Swoje podwoje dla zwiedzających otworzy też kościółek św. Benedykta, którego początki – według najnowszych badań archeologicznych – sięgają XI wieku. Wśród nowości znalazły się m.in. relikty zespołu koszarowego Konnych Pionierów.

Oprócz tego mieszkańcy będą mogli zajrzeć do Pracowni Pozłotniczej „Ossolin Art”, Zajazdu pod Kotwicą czy wziąć udział w warsztatach ceramicznych w Studiu Ceramiki „Terra”.

Na liście znalazło się również wydarzenie „Posmakować tajemnicy… O astronomicznych i geodezyjnych sekretach Podgórza”.

– Podgórze kryje wiele tajemnic, ale niektóre z nich są na prawdę zaskakujące! Bo czy wiedzieliście, że Kopiec Krakusa, jeden z symboli Podgórza, to najstarsze obserwatorium astronomiczne w Polsce, a wraz z innymi kopcami Krakowa tworzy ziemne Stonehenge? Albo, że Podgórze leży aż na dwóch półkulach Ziemi, gdyż jego środkiem przebiega południk zerowy? A w samym planie miasta Podgórza zakodowana jest tajemna symbolika? O takich, nieoczywistych tajemnicach Podgórza opowie Mariusz Meus – odkrywca nowego środka Polski, badacz historii geodezji, astronomii oraz sekretów Krakowa z akcji „Honorowy Południk Krakowski” – czytamy na stronie wydarzenia.

W ramach Podgórskich Dni Otwartych Drzwi będzie można również odwiedzić Krakowską Pijalnią Zdrojową przy rondzie Matecznego. Organizatorzy zapraszają na wycieczki na Bagry, Zakrzówek czy spacer szlakiem podgórskiego street artu.

Program dostępny TUTAJ.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus