Podgórze Duchackie. Przez wieki w rękach zakonu [ZDJĘCIA]

fot. LoveKraków.pl

Kurdwanów, Piaski Wielkie, Wola Duchacka – te obszary znalazły się w 1941 roku w granicach Krakowa. Dziś tworzą jedną dzielnicę, Podgórze Duchackie. Z każdym rokiem rośnie liczba jej mieszkańców.

Przymiotnik w nazwie dzielnicy odnosi się do Duchaków, czyli Zakonu Kanoników Regularnych od Świętego Ducha. To oni otrzymali w 1418 roku wieś Wola, a siedem lat później – również Kurdwanów.

Wola Duchacka pozostała własnością klasztoru aż do XIX wieku. Wtedy przeszła w ręce prywatne, czego widocznym skutkiem była m.in. budowa przez jednego z właścicieli dworu wraz z całym zespołem parkowym. To tam ma w najbliższych latach powstać park Duchacki – miejsce, o którego zagospodarowanie długo starały się środowiska lokalnych działaczy. Zielone światło dla zmian dało przejęcie terenu przez miasto. Przygotowano już koncepcję parku, a w zrujnowanym obecnie dworze znajdą swoją siedzibę Zarząd Zieleni Miejskiej i Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej. Obiekt ma też służyć osobom korzystającym z parku – znajdzie się tam miejsce np. na kawiarnię czy toaletę.

Osada Kurdwanów powstała jeszcze wcześniej, niż Wola. Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z VII wieku, a zapis z 1252 roku mówi już o sprzedaży wsi przez norbertanki ze Zwierzyńca klasztorowi cystersów w Szczyrzycu. Sama nazwa pochodzi prawdopodobnie od osoby zwanej Kurdwan.

Z kolei Piaski były wsią znaną z produkcji mięsa i wędlin. W czasach Stefana Batorego miejscowi wytwórcy stali się nawet oficjalnymi dostawcami wyrobów mięsnych na królewski dwór. Wyrób wędlin i mięsa był motorem rozwoju Piasków aż do XX wieku.

Blokowiska od lat 70.

Obecna dzielnica Podgórze Duchackie obejmuje wszystkie te obszary, w tym mniejsze jednostki, które pojawiły się na przestrzeni lat, takie jak Kurdwanów Nowy czy Piaski Nowe. Czasy PRL przyniosły zasadniczą zmianę w tej części miasta, ponieważ powstały tam duże osiedla blokowe. Zaczęło się już w latach 70., w południowej części Woli Duchackiej i na terenie Piasków, a budowę osiedla Kurdwanów rozpoczęto w 1982 roku.

W 1980 roku powstała zajezdnia autobusowa Wola Duchacka, której znaczenie bardzo wzrosło w 1998 roku, po zamknięciu zajezdni w Czyżynach.

W skład dzielnicy Podgórze Duchackie wchodzi także dawna wieś Bonarka, w rejonie ulicy Kamieńskiego. Po jej północnej stronie znajduje się rezerwat przyrody, sąsiadujący z obszarem dawnego obozu koncentracyjnego Płaszów. Po południowej – m.in. centrum handlowe, powstałe w miejscu dawnych Zakładów Chemicznych „Bonarka”. Za nią otwierane są obecnie kolejne biurowce.

Również teraz na terenie dzielnicy powstaje wiele nowych inwestycji. Obszary, gdzie zabudowa szybko postępuje, to m.in. rejony ulic Bochenka, Tuchowskiej, Włoskiej czy Sławka. Reakcją ze strony mieszkańców są m.in. starania o zachowanie zieleni na terenie dzielnicy. Drugim parkiem, obok Duchackiego, o którego zagospodarowanie się starają, jest Park Rzeczny Drwinka. W tym przypadku droga jest jednak jeszcze daleka, ponieważ miasto jest w posiadaniu tylko części działek.

Dojazd dwóch stron

Od 2000 roku do osiedla Kurdwanów można dojechać tramwajem – był to pierwszy odcinek linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. W najbliższych latach, w związku z budową Trasy Łagiewnickiej, powstanie także alternatywne połączenie od zachodniej strony. Do pętli Kurdwanów tramwaje dojadą także od strony Łagiewnik, od ulicy Zakopiańskiej. Sama Trasa Łagiewnicka będzie dłuższa niż nowe torowisko i doprowadzi aż do skrzyżowania ulic Grota Roweckiego i Norymberskiej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie
News will be here