Polichromie u franciszkanów do renowacji. SKOZK kończy duże projekty i zaczyna nowe [ZDJĘCIA]

Jedną z największych nowości będzie rozpoczęcie remontu wnętrza bazyliki franciszkanów fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa przedstawił listę zabytków, które w tym roku otrzymają dotacje na remonty konserwatorskie. Ten rok przyniesie zakończenie trwających od czterech lat projektów kluczowych, w tym renowacji Ołtarza Wita Stwosza, ale nie zabraknie też nowych zadań.

SKOZK rozdysponowuje co roku środki przekazywane z budżetu państwa dla Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Lista większych lub mniejszych zadań przekracza sto pozycji, dzielonych na kilka kategorii.

Dziesięć najważniejszych

Wśród tych kategorii są też „projekty kluczowe”, które pojawiły się na liście dofinansowania w 2017 roku i od tego czasu co roku realizowane są ich kolejne etapy. – To jest dziesięć dużych przedsięwzięć, które wkraczają teraz w końcową fazę – tłumaczy Maciej Wilamowski, dyrektor biura SKOZK.

Dlatego ten rok będzie bardzo istotny dla krakowskich zabytków – zakończyć się mają m.in. konserwacja Ołtarza Wita Stwosza i sarkofagów królewskich na Wawelu, a także remont budynku „Sokoła” przy ul. Piłsudskiego.

Część projektów dotyczy zabudowań klasztornych. Zakończą się prace budowlane związane z utworzeniem Muzeum Polskiej Prowincji Dominikanów, choć na ekspozycję trzeba będzie jeszcze poczekać. Wcześniej drzwi dla zwiedzających ma otworzyć Muzeum Cystersów w budynku dawnego Pałacu Opata i Przeoratu, które też znajduje się na liście projektów kluczowych. Franciszkanie kończą prace przy renowacji krużganków klasztornych, czego zwieńczeniem ma być udostępnienie ich dla zwiedzających i stworzenie tam nowej przestrzeni kulturalnej. Z kolei u pijarów kontynuowane będą prace w dolnym kościele, który podczas prowadzonych w minionych latach pracach odkrył przed badaczami nowe informacje o sprawowanym tam kulcie Męki Pańskiej.

Wielkie malowanie u franciszkanów

Jedną z największych tegorocznych nowości na liście jest rozpoczęcie renowacji polichromii autorstwa Stanisława Wyspiańskiego w bazylice franciszkanów. Prace rozpoczną się od prezbiterium i będą kontynuowane w kolejnych latach.

– Malowidła były już w ostatnim czasie w coraz gorszym stanie. Bazylika wymaga też wprowadzenia nowej infrastruktury. Konserwację polichromii wykorzystuje się zwykle np. do wymiany okablowania czy założenia nowego oświetlenia – tłumaczy Maciej Wilamowski.

Czy uda się z kamienicami?

Po roku przerwy na listę wróciły też remonty elewacji kamienic prywatnych. Nie ma ich wiele, ale krakowianie z pewnością powinni zauważyć choćby remont dużej kamienicy „Pod Ewangelistami” przy ul. Sławkowskiej 24 A. – To jest kamienica z fasadą z okresu międzywojennego. Ona jest po prostu bardzo brudna, przypuszczamy, że nie była remontowana od momentu jej wybudowania, ten brud może mieć 80 czy 90 lat – stwierdza dyrektor Wilamowski. Remontu elewacji ma się też doczekać kilka eksponowanych kamienic przy ulicy Długiej, Karmelickiej, Loretańskiej czy Zyblikiewicza.

Ten fragment listy może być jednak najbardziej podatny na zawirowania związane z epidemią koronawirusa. – Oczywiście dostrzegamy to ryzyko. Ono jest związane przede wszystkim z tymi zadaniami, które dotyczą własności prywatnej. Z naszej perspektywy wsparcie dla tego sektora to mniej niż 10 procent środków, które rozdysponowaliśmy. To są bardzo ciekawe realizacje, związane choćby z elewacjami kamienic, ale to nie jest główny nurt naszej działalności – komentuje Wilamowski.

Pełną listę dofinansowanych projektów można znaleźć TUTAJ.

W galerii można zobaczyć zdjęcia przykładowych kamienic, które w tym roku mają zyskać nową elewację: przy ul. Sławkowska 24A, Długa 5, Długa 34, Staszica 14, Karmelicka 50, Karmelicka 42, Batorego 12 czy Loretańska 10.

comments powered by Disqus