Policja podsumowała święta. Było gorzej niż przed rokiem

fot. materiały prasowe policji

Dwóch pieszych i kierowca quada zginęli w świąteczny weekend. Policjanci zatrzymali 84 osoby pod wpływem alkoholu i narkotyków.

Więcej wypadków i zgonów oraz tyle samo rannych i podobna liczba prowadzących pojazdy na podwójnym gazie – takie wniosku płyną z policyjnych statystyk, gdy porównamy bilans świąt na drogach w 2022 i 2023 roku. Podczas ubiegłorocznej Wielkanocy, od 15 do 18 kwietnia, odnotowano 15 wypadków drogowych, w których jedna osoba poniosła śmierć, a 18 zostało rannych. Ponadto ujawniono ponad 80 kierujących będących pod wpływem alkoholu i narkotyków.

Trzy zgony w 2023

W tym roku, od 7 do 10 kwietnia, na małopolskich drogach doszło do 20 wypadków, w których zginęły trzy osoby, a 18 zostało rannych. Do pierwszego tragicznego zdarzenia doszło w Wielką Sobotę o godzinie 21:45 na DK nr 7 w Mogilanach. – Wstępnie ustalono, że kierujący mercedesem potrącił 49-letniego pieszego, który poruszał się lewym poboczem, w pobliżu pasa rozdzielającego jezdnię. Mężczyzna zmarł na miejscu – mówi Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. 

Drugi wypadek śmiertelny miał miejsce w Wielkanoc w miejscowości Grybów w powiecie nowosądeckim. 34-letni kierujący quadem na gminnej drodze gruntowej stracił panowanie nad pojazdem w wyniku czego pojazd wywrócił się i przygniótł kierowcę. Mężczyzna poniósł śmierć na miejscu. W poniedziałek około godziny 23:20 w miejscowości Murzasichle w powiecie tatrzańskim kierowca kii potrącił 17-letniego pieszego i oddalił się z miejsca zdarzenia. Pieszego nie udało się uratować, zmarł po paru godzinach w szpitalu. Policjanci ustalili dane pojazdu, który brał udział w zdarzeniu i  zatrzymali dwie osoby: 32-letniego mężczyznę, u którego badanie trzeźwości wykazało prawie dwa promile alkoholu w organizmie, a także 28-letnią kobietę.

W czasie prowadzonych działań policjanci wyeliminowali z ruchu 84 kierujących prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu i narkotyków.