Policja walczy z piratami drogowymi przy szkołach

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego małopolska policja rozpoczęła działania pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”. To przede wszystkim kontrole w rejonie szkół, ale też nauka prawidłowych zachowań na drodze. Tylko od poniedziałku do czwartku policjanci ujawnili w ten sposób 1266 wykroczeń.

W piątek rano akcja została przeprowadzona we wszystkich powiatach Małopolski – przy wyznaczonych 32 szkołach podstawowych. Zostały tam przeprowadzone kontrole drogowe – wykonywali je policjanci oraz uczniowie, którzy zostali ucharakteryzowani na ofiary wypadków. Policjanci karali kierowców popełniających wykroczenia, a dzieci wręczały ulotki z przypomnieniem zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Kierowcy jadący prawidłowo dostali zawieszki zapachowe i prace plastyczne wykonane przez dzieci.

Prędkość i wyprzedzanie

– Drogi w rejonach szkół są teraz pod szczególnym nadzorem małopolskich policjantów. Zwracamy uwagę na te wykroczenia, które są przyczynami najpoważniejszych                                w skutkach wypadków, na przykład przekraczanie prędkości czy wyprzedzanie na przejściach dla pieszych. Istotne jest także bezpieczeństwo bierne czyli korzystanie z pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci – mówi komendant wojewódzki policji w Krakowie nadinsp. Krzysztof Pobuta.

Jeszcze w sierpniu policjanci przeprowadzili przegląd oznakowania w rejonie szkół i skierowali wiele wniosków do zarządców dróg o zmiany w tej dziedzinie. – We wrześniu i październiku będziemy dążyć do skontrolowania wszystkich autobusów szkolnych – zapowiada Pobuta.

Brak fotelika i pasów

Tylko w ciągu pierwszych czterech dni akcji w województwie policjanci ujawnili w rejonach szkół 1266 wykroczeń. Najczęstsze z nich to przekroczenie prędkości – aż 593 przypadki. Kolejne to brak zapiętych pasów (137), nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych (17) czy przewóz dzieci bez fotelika (10). Policjanci skontrolowali 52 autobusy szkolne ujawniając cztery nieprawidłowości, w tym trzy związane ze stanem technicznym pojazdu.

comments powered by Disqus