Policyjny dron przypilnuje kierowców i pieszych

Zdjęcia lotnicze mogą być dowodem w sprawie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Policjanci z „drogówki” otrzymali drona, który będzie wykorzystywany do kontrolowania przestrzegania przepisów w ruchu drogowym. Za policjantami pierwsze testy.

W czwartek w okolicy przejścia dla pieszych przy ul. Młyńskiej latał policyjny dron. Jak mówi Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji, jest on na wyposażeniu Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

– Dzięki transmisji video urządzenie pozwoli na kontrolowanie przestrzegania przepisów w ruchu drogowym z powietrza. Dron będzie też wykorzystywany do sprawdzania natężenia ruchu podczas wystąpienia trudności na drogach – tłumaczy policjant.

Do obsługi drona zostało przeszkolonych czterech funkcjonariuszy WRD. – Uzyskali licencję VLOS pozwalającą na sterowanie dronem o wadze do 25 kg – stwierdza Gleń.

Waga dowodu

Pytanie czy zapis video z nagrania dronem może być podstawą do wystawienia mandatu? – Tak, zarówno dla kierowców, jak i pieszych, a w przypadku skierowania sprawy do sądu może być dowodem w postępowaniu – podkreśla rzecznik KWP w Krakowie.

W 2020 roku Komenda Główna Policji zakupiła drony i przekazała je komendom wojewódzkim. Jeden z nich trafił do Małopolski pod koniec ubiegłego roku.

Aktualności

Pokaż więcej