Powrót do dzieciństwa w Łaźni Nowej, czyli premiera „Tajemniczego ogrodu” [ZDJĘCIA]

fot. Agata Siubijak/LoveKraków.pl

10, 11 i 12 czerwca krakowska publiczność będzie mogła zobaczyć nowy spektakl Teatru Łaźnia Nowa. Premiera „Tajemniczego ogrodu” w reżyserii Tomasza Fryzła przypada na Noc Teatrów.

„Tajemniczy ogród” to spektakl wyrastający z inspiracji powieścią Frances Hodgson Burnett oraz fascynacji tytułowym miejscem, które staje się punktem wyjścia do opowieści o osobach, zwierzętach, roślinach czy innych zjawiskach.

– W naszym spektaklu opowiadamy przez pryzmat tytułowego ogrodu, ale nie rozumiemy go jako miejsca geograficznego, zlokalizowanego w konkretnym położeniu. Rozumiemy go raczej jako miejsce wewnętrzne, jakąś przestrzeń, którą nosimy w sobie. Może jest ona wspomnieniem, rozmową, myślą czy inspiracją – mówi Tomasz Fryzeł, reżyser spektaklu.

Powrót do dzieciństwa

Mary, Colin i Dickon to bohaterowie przedstawienia „Tajemniczy ogród”. Jednak nie są oni już dziećmi, tak jak w powieści Frances Hodgson Burnett.

– Są osobami, które w wieku 28 czy 30 lat wracają do tego miejsca ponownie. Do miejsca, w którym kiedyś odkryli swoje marzenie, jakaś utopię. Teraz zastanawiają się, czy możliwe jest powtórzenie tej drogi i znalezienie w niej odpowiedzi na to, z czym mierzą się w dorosłym życiu – opowiada reżyser.

Postacie „Tajemniczego ogrodu” przyglądają się sobie nie tylko przez pryzmat przeszłości, ale także tego, co dzieje się tu i teraz.

– To spektakl o odpamiętywaniu. Wracamy do przeszłości. Do tego, jak było być tym dzieckiem, które odnajduje tajemniczy ogród. Zadajemy sobie pytanie, czy teraz jeszcze uda nam się znaleźć nasze tajemnicze ogrody i czym one będą – dodaje Adam Borysowicz, odtwórca roli Dickona.

Czym jest tajemniczy ogród?

Twócy spektaklu pragną skłonić odbiorców, aby zadali sobie właśnie to pytanie, sięgając pamięcią do wydarzeń z dzieciństwa.

– Chcemy, aby widz również zastanowił się, czym dla niego jest tajemniczy ogród. Czy jest on dostępny i co to znaczy w nim być? Czego może nas nauczyć, a z czego uzdrowić? – mówi Adam Borysowicz.

Chociaż spektakl sugerowany jest widzom od 13 roku życia, każdy odnajdzie w nim coś dla siebie.

– Poruszamy problemy uniwersalne, bo każdy z nas cierpi, każdy z nas kocha, każdy z nas znajduje przyjaciół i przeżywa stratę – twiedzi Maria Witkowska, która wciela się w rolę Colina.

Premiera „Tajemniczego ogrodu” w reż. Tomasza Fryzła odbędzie się 10, 11  i 12 czerwca o godz. 19:00. Po sobotnim pokazie, w ramach Nocy Teatrów, publiczność będzie mogła spotkać się z twórcami spektaklu przy ognisku w Ogrodzie Łaźni Nowej.

comments powered by Disqus