Kraków wielką sceną teatralną. Już w sobotę 15. edycja Nocy Teatrów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Darmowe spektakle, przedsięwzięcia teatralne i pokazy plenerowe na Rynku Głównym oraz na krakowskich dziedzińcach. 11 czerwca rozpocznie się kolejna edycja Nocy Teatrów. Co w programie?

– Zgodnie z piętnastoletnią tradycją, w jedną z czerwcowych nocy zamieniamy nasze miasto w wielką scenę teatralną z bardzo bogatą i różnorodną ofertą – zapowiada Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

62 spektakle i projekty teatralne

Miesiąc temu, w ramach cyklu Krakowskie Noce, podwoje dla zwiedzających otworzyły muzea. Teraz czas na teatry. W tegoroczną edycję wydarzenia, która rozpocznie się już w sobotni wieczór, zaangażowało się 11 teatrów instytucjonalnych oraz kilkadziesiąt teatrów i grup nieinstytucjonalnych.

– Poza ofertą najbardziej znanych czy „klasycznych” teatrów, propozycje na czerwcową noc przygotowały także m.in. teatry ciała, ruchu i tańca, teatry plenerowe i uliczne, kabarety, teatry muzyczne i wiele innych. Olbrzymie zainteresowanie spektaklami świadczy o tym, że formy organizacyjne teatrów nie mają żadnego znaczenia dla widzów, bo teatr dzieli się na dobry i zły, a krakowskie teatry należą do najlepszych w Polsce! – dodaje Katarzyna Olesiak.

Przedstawienia będą odbywać się nie tylko w salach teatralnych, ale także w plenerze. Na scenie ulicznej na Rynku Głównym zaprezentuje się m.in. Krakowski Teatr Uliczny ze spektaklem „Kamienny” oraz Teatr Nikoli z „Księżycową drogą”. W ramach XV Nocy Teatrów przygotowano łącznie 62 spektakle i przedsięwzięcia.

Co w programie?

Teatr Słowackiego zaprasza krakowian i turystów do Domu Machin na spektakl „Ludwiczek” w reż. Daniela Malchara. Z kolei w Małopolskim Ogrodzie Sztuki widzowie będą mogli zobaczyć przedstawienie „Danton” w reż. Radka Stępnia.

Na Dużej Scenie Starego Teatru zostaną zaprezentowane „Marzenia polskie/Les rêves polonais” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego, a Teatr Bagatela zaprosi widzów na spektakl „Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits” w reż. Krzysztofa Materny oraz na recital Kamili Klimczak „Piosenki odNowa. Kamila Klimczak”.

„Kot w butach” reż. Roberta Jarosza to propozycja Teatru Groteska. Z kolei Teatr Łaźnia Nowa zachęca do obejrzenia spektaklu „Tajemniczy Ogród”, którego reżyserem jest Tomasz Fryzeł. Później odbędzie się także ognisko oraz rozmowy z twórcami sztuki.

Na Dużej Scenie Teatru Ludowego będzie można zobaczyć „Boską” w reż. Roberta Talarczyka, a na Scenie Pod Ratuszem „Wstyd” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej. Krakowski Teatr Scena STU zaprasza zaś na spektakl „L do L” o przyjaźni Stanisława Lema i Ewy Lipskiej oraz specjalną projekcję spektaklu „Wielkie monologi” w reż. Krzysztofa Jasińskiego. Na nagraniach pojawi się śp. Jerzy Trela.

W Noc Teatrów widzowie będą mogli obejrzeć także przedstawienie „Cześć… Jestem Sara”. To spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych.

Bezpłatne wejściówki na spektakle będą dostępne od 8 czerwca w siedzibach poszczególnych teatrów. Szczegółowy harmonogram na stronie krakowskienoce.pl