Powstaje zielony dach, po którym będą mogli spacerować zwiedzający [ZDJĘCIA]

Nad salą wystaw Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon będzie 13 dźwigarów. Ważą łącznie 229 ton i właśnie są montowane.

– Na dachu będzie ogród z roślinami imitującymi krajobrazy różnych zakątków świata. Będzie tu pierwszy w Krakowie zielony dach, po którym będą mogli spacerować zwiedzający. Nad częścią magazynową, która znajduje się najbliżej pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, już zaczyna zielenić się trawa. Nad laboratoriami i pracowniami edukacyjnymi układane są kolejne warstwy izolacji, a dach nad salą wystaw właśnie powstaje – informuje Piotr Koziarz z Małopolskiego Centrum Nauki.

Budynek Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon powstaje w krakowskich Czyżynach, obok alei Bora-Komorowskiego. Oprócz wystaw będzie w nim 6 laboratoriów i pracowni tematycznych, Akademia Dzieci z osobną wystawą o polskiej przyrodzie dla przedszkolaków, Strefa Emocji z multimedialną narracją oraz dwie sale konferencyjne. Żelbetowa konstrukcja podziemnej części budynku, w której znajdować się będą najważniejsze przestrzenie centrum, jest w dużej mierze gotowa.

Montaż 20-tonowych dźwigarów

Od początku lipca trwa montaż 20-tonowych dźwigarów, które na miejscu są składane, podnoszone specjalnym dźwigiem i instalowane. Sama operacja trwa kilkanaście minut, ale łączenie poszczególnych elementów kratownic trwa kilkanaście godzin.

Do tej pory zainstalowano 5 dźwigarów, co oznacza, że ten etap budowy powinien zakończyć się w połowie sierpnia. Pod tym fragmentem dachu znajdować się będzie wystawa stała „Człowiek i jego marzenia” obejmująca ponad 100 eksponatów interaktywnych.

Prace budowlane mają zakończyć się w sierpniu przyszłego roku, a samo centrum powinno przyjąć pierwszych zwiedzających jesienią 2023 roku.

comments powered by Disqus