Powstał plan pięcioletni. Oto lista dróg, które za 180 mln zł będą remontowane w Krakowie

fot. Krzysztof Kalinowski/Lovekrakow.pl

15 radnych z komisji infrastruktury, przy jednym głosie sprzeciwu, przyjęli pięcioletni program remontu krakowskich dróg metodą nakładkową. Władze Krakowa na realizację zadania chcą przeznaczyć 180 mln złotych.

W poniedziałek na posiedzeniu komisji infrastruktury samorządowcy mogli zapoznać się z przygotowaną przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa listą 217 dróg, które wymagają remontu. – Zrobiliśmy rzetelne zestawienie. Drogi w każdej dzielnicy posegregowaliśmy od najpilniejszego do mniej ważnego remontu – wyjaśniał Piotr Trzepak, zastępca dyrektora ZDMK.

Lista powstała m.in. na wniosek wiceprezydenta Andrzeja Kuliga, który ponad rok temu podczas konstruowania budżetu prosił radnych, aby do remontów nawierzchni metodą nakładkową (frezuje się starą warstwę i kładzie nowy asfalt) podejść w sposób usystematyzowany, z uwzględnieniem stanu technicznego drogi, a nie lepszego lub gorszego lobbingu poszczególnych radnych.

„To wygląda śmiesznie”

Zestawienie przygotowane przez urzędników nie spodobało się dwóm radnym z klubu Koalicji Obywatelskiej. – Myślę, że stan techniczny dróg będzie się zmieniał przez pięć lat. Rozumiem sens tworzenia planu, ale zróbmy go najwyżej na dwa lata do przodu – mówił Jakub Kosek.

– Jeśli planujemy naprawić drogę za pięć lat, którą już dziś kwalifikujemy do naprawy, to wygląda to śmiesznie. Boje się tego, że mieszkańcy mogą zrozumieć, że przez pięć lat nie będą prowadzone inne remonty – podkreślał Michał Starobrat.

Pomysłu bronił przewodniczący komisji infrastruktury z ramienia klubu Przyjazny Kraków. Jacek Bednarz mówił, że pod większością ulic znajdują się podziemne instalacje (np. rury wodociągowe, światłowód, kable energetyczne). – Operatorzy muszą przygotować się ze swoimi inwestycjami. Nie możemy ich zaskakiwać – dodał.

180 mln złotych

Remont 217 ulic ma kosztować, według tegorocznych szacunków, ponad 180 milionów złotych. Wiceprezydent Andrzej Kulig tłumaczył, że przy ogłaszaniu przetargów na większy zakres prac miasto może otrzymywać od potencjalnych wykonawców korzystniejsze oferty cenowe.

Jako przykład podał, że już w tym roku ta metoda się sprawdziła. Zarząd dróg na wykonanie części tegorocznych remontów miał zarezerwowane 6,8 mln złotych, ale ostatecznie udało się zaoszczędzić 1,4 mln złotych. Pozostałe pieniądze mają być przeznaczone na kolejne modernizacje dróg.

LISTA DRÓG DO REMONTU METODĄ NAKŁADKOWĄ [PDF]