Powstaną trzy przystanki kolejowe. Inwestycje zakończą się w 2024 roku

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do 2024 roku powstaną na terenie Krakowa trzy nowe przystanki kolejowe – poinformował w poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Program przystankowy to najprostsza forma likwidacji wykluczenia komunikacyjnego. Często jest tak, że przez miejscowości czy osiedla przebiegają szlaki kolejowe, natomiast nie zatrzymują się tam pociągi – mówił Andrzej Adamczyk. Dodał, że w ramach rządowego programu w Krakowie wybudowane zostaną trzy przystanki.

Osiedle Piastów z dostępem do kolei

Przystanek Kraków Piastów ma kosztować ok. 24 mln złotych i zostanie zlokalizowany w rejonie skrzyżowania ulic Piasta Kołodzieja i Powstańców. Obiekt ma powstać na dwóch liniach kolejowych nr 8 (Kraków Główny – Warszawa Zachodnia) i 95 (Kraków Mydlniki – podstacja Podłęże).

Radny dzielnicy XV Mistrzejowice Jakub Cieśla mówił, że wraz z rozbudową nowohuckich osiedli nie idzie poprawa układu komunikacyjnego. – Jednak ta inwestycja jest ogromnym krokiem w kierunku czystego transportu, odkorowania naszego miasta – komentował.

Jak tłumaczy Piotr Hamarnik z biura prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, w ramach inwestycji powstaną trzy perony: dwa wyspowe i jeden jednokrawędziowy. – Planujemy stworzyć kładkę, która skomunikuje przystanek kolejowy z ulicą Powstańców, a windy umożliwią samodzielny dostęp do peronów osobom o ograniczonej mobilności – stwierdził.

Przystanki powstaną przy ul. Igołomskiej oraz kąpielisku Przylasek

Nowy przystanek Kraków Kościelniki zlokalizowany zostanie na linii kolejowej nr 95 w rejonie ulicy Igołomskiej. Dla podróżnych zostaną zamontowane wiaty i ławki. Perony będą oświetlone i wyposażone w system informacji pasażerskiej. Inwestycja ma kosztować ok. 5 mln złotych.

To nie koniec pracy na linii kolejowej nr 95. Dodatkowe miejsce zatrzymania pociągów powstanie w okolicach przejazdu przy ulicy Rzepakowej. Przystanek Kraków Przylasek zapewne ucieszy osoby odwiedzające popularne kąpielisko oraz okolicznych mieszkańców, którzy w atrakcyjnym czasie będą mogli dostać się m.in. do centrum miasta. Na to zadanie kolejarze zabezpieczyli 3,5 mln złotych.

Koniec inwestycji w 2024 roku

PKP PLK zapewnia, że przetargi na budowę trzech przystanków kolejowych będą ogłoszone do końca tego roku, aby inwestycje zakończyły się w 2024 roku. Jednak obiekty mogą być oddane wcześniej do użytkowania w drugiej połowie przyszłego roku.

– Mam nadzieję, że krakowianie już za dwa lata doczekają się szybkiej kolei aglomeracyjnej. Liczymy na współpracę samorządu Krakowa i Małopolski, aby mieszkańcy Nowej Huty, osiedla Piastów, Przylasku Rusieckiego czy Kościelnik mogli dostać się szybko i komfortowo do centrum – podkreślił dyrektor biura ministra Maciej Michałowski.