Prawa pasażera, o których nie wiedziałeś

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na co dzień po prostu wsiadamy do tramwaju, kasujemy bilet i jedziemy przed siebie, nie zastanawiając się nad szczegółami zasad obowiązujących w komunikacji miejskiej. Jakie prawa nam przysługują w mniej oczywistych sytuacjach?

Planowane lub awaryjne przewozy zastępcze

W przypadku, kiedy uruchamiana jest komunikacja zastępcza, przy wykonywaniu przejazdu łączonego, linią podstawową lub zastępczą, bilet jednoprzejazdowy, który skasowałeś w pojeździe którejkolwiek z tych linii, zachowuje ważność w pojeździe następnej linii. Dodatkowo ważny będzie też w pojazdach linii, których trasy pokrywają się z trasą przejazdu łączonego przez 60 minut od chwili skasowania.

Zepsuty tramwaj, awaria torowiska

W przypadku, gdy zepsuje się tramwaj lub autobus albo gdy z powodu uszkodzenia infrastruktury (np. wybrzuszenia torowiska) nie da się kontynuować jazdy lub trzeba pojechać objazdem, można wykorzystać dotychczasowy bilet. W takiej sytuacji bilet jednoprzejazdowy obowiązuje także w autobusie zastępczym, kolejnym pojeździe tej samej linii albo pojeździe innej linii przebiegającej tą samą trasą. Z kolei ważność biletów czasowych (20, 60 lub 90-minutowych) zostaje wydłużona o 15 minut.

Potrzebujesz zwrócić bilet okresowy

Możesz to zrobić w przypadku wszystkich biletów kupionych na okres miesiąca lub dłużej, przy czym nie może się to stać później niż na 16 dni przed upływem terminu obowiązywania biletu. Dostaniesz zwrot opłaty za bilet, z potrąceniem należności za czas, w którym już z niego korzystałeś.

Jechałeś bez biletu

Formalności związane z wypisaniem kary powinny się odbyć wyłącznie w pojeździe. Jeśli musisz już wysiąść, można dokończyć kontrolę na przystanku, ale pod warunkiem, że wręczyłeś już kontrolerowi dokument lub równowartość kary. Jeśli zależy Ci na anonimowości, nie musisz podawać danych osobowych, ale wówczas musisz zapłacić karę na miejscu. Można zapłacić kartą. Z dokumentem wystawionym przez kontrolera (potwierdzeniem zapłaty lub wezwaniem do zapłaty) możesz jechać dalej, ale tylko do zakończenia danego kursu.

Jeśli zapłacisz w ciągu tygodnia, kara za brak biletu będzie niższa o połowę, a za brak dokumentu uprawniającego do ulgi o 30%. Jeśli miałeś wykupiony bilet imienny albo dokument uprawniający do ulgi, ale podczas kontroli nie posiadałeś go przy sobie, możesz zgłosić się po zwrot lub anulowanie wezwania – ale opłata dla zapominalskich wynosi 16 zł.

Chcesz przewieźć rower, psa, bagaż

Możesz przewieźć komunikacją miejską zarówno rower, jak i bagaż czy zwierzę bez dodatkowej opłaty, ale przy zachowaniu kilku zasad. Rower można przewieźć w bagażniku zewnętrznym (rower montujemy na przystanku początkowym albo końcowym) lub – jeśli nie ma bagażnika – wewnątrz. W tym drugim przypadku rower nie może utrudniać podróży innym pasażerom. Bagaż również nie może utrudniać przejścia, stwarzać ryzyka pobrudzenia współpasażerów ani ograniczać widoczności kierującego. Psy muszą mieć założoną smycz i kaganiec, a inne zwierzęta należy przewozić w klatkach lub koszach. Podczas przejazdu musisz pilnować, by rower, bagaż czy zwierzę nie wyrządziły jakichkolwiek szkód.

Więcej informacji o prawach pasażera można znaleźć TUTAJ.

Aktualności

Pokaż więcej