Prezydent o parku Jalu Kurka: z zakonami się ciężko rozmawia

fot. Julia Ślósarczyk/LoveKraków.pl

Prezydent Jacek Majchrowski był rano gościem Radia Kraków. Był pytany m.in. o punkty szczepień, rozbiórkę spalonego archiwum i park Jalu Kurka.

Według nowej strategii, samorządy będą mogły otwierać swoje punkty szczepień. Jak powiedział prezydent, w Krakowie będzie ich 31, rozsianych po wszystkich dzielnicach. Wykorzystane będą np. obiekty sportowe, takie jak hala na Piaskach Wielkich. W Tauron Arenie uda się otworzyć więcej niż cztery punkty, co oznacza, że możliwa wydajność przekroczy dwa tysiące osób dziennie. Prezydent zastrzegał jednak, że realna wydajność będzie zależała od dostępności szczepionki. Punkt w Tauron Arenie ma ruszyć 19 kwietnia.

Jacek Majchrowski zapowiedział też szczepienie pracowników urzędu i spółek miejskich. Niedługo zakłady pracy powyżej 500 osób będą mogły organizować takie szczepienia.

Rozbiórka archiwum

Z rozmowy dowiedzieliśmy się też, że po Świętach rozpocznie się rozbiórka spalonego archiwum. Prezydent zapowiedział, że proces ten będzie się odbywał pod okiem prokuratury i Archiwum Państwowego.

Prezydent zadeklarował ponownie, że znaczna część archiwaliów będzie się nadawała do otworzenia, a archiwa Wydziału Skarbu są „praktycznie nienaruszone”.

Park Jalu Kurka

Jacek Bańka dopytywał prezydenta również o park Jalu Kurka. W ostatnich dniach okazało się bowiem, że salwatorianie przedstawiają zupełnie inną wersję niż miasto. Mówią, że nic nie wiedzą o ustaleniach dotyczących dzierżawy.

– Dziwię się, że nic nie wiedzą, bo w tym gabinecie, w którym siedzę w tej chwili, było spotkanie z nimi i to ustalaliśmy – stwierdził prezydent. Jak mówił, w tej sprawie toczą się jeszcze dwie rozprawy, więc dopóki nie zapadną wyroki, miasto nie może się zamienić, nie mając pewności, do kogo należy teren.

– Zaproponowaliśmy, że dopóki ten temat zamiany nie zostanie określony, jesteśmy gotowi wydzierżawić ten park. Potem oni się z tego wycofali, czego ja zupełnie nie rozumiem. Bo to jest po prostu kawałek zielonego terenu, który zamknęli na kłódkę, a mogliby w ramach miłosierdzia chrześcijańskiego otworzyć dla mieszkańców. Jest Wielki Tydzień, to mogliby podjąć taką decyzję – skomentował Majchrowski. – Niestety, z zakonami się ciężko rozmawia, czego doświadczenia ze stadionem Cracovii są najlepszym przykładem – podsumował.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus