Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przekazania majątku spółce Kraków5020

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła śledztwo w sprawie przekazania części majątku oraz kompetencji Krakowskiego Biura Festiwalowego do miejskiej spółki Kraków5020.

O sprawie urzędników krakowskiego magistratu poinformował Piotr Bukowski, wicedyrektor wydziału organizacji i nadzoru. Z pisma dowiadujemy się, że prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie nadużycia uprawień poprzez przekazanie części majątku oraz zakresu kompetencji Krakowskiego Biura Festiwalowego na rzecz spółki miejskiej Kraków5020.

Śledczy badają czy nie doszło do wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach. Mowa o ewentualnym złamaniu artykułu 296 kodeksu karnego. – Jesteśmy zobligowani do współpracy z prokuraturą – komentuje sprawę Dariusz Nowak, rzecznik Urzędu Miasta Krakowa.

Łukasz Maślona, przewodniczący doraźnej komisji rady miasta do spraw spółki Kraków5020 mówi, że radni z tego gremium pracują nad raportem ze swoich prac. – Wiele jest kontrowersji związanych z działaniem magistratu i prezydenta. Na tym etapie nie będziemy szerzej komentować zakresu naszych prac, jednak jak widać prokuratura również ma wątpliwości co do przebiegu całego procesu powoływania spółki i jej wydzielania ze struktur KBF – mówi.

Prezydent: Wszystko zgodnie z prawem

Do kontrowersji związanych z przekazaniem majątku spółce już w październiku zeszłego roku odnosił się prezydent Jacek Majchrowski. Deklarował wówczas, że cały proces podziału Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz przekazania części majątku do nowej spółki Kraków 5020 odbywał się zgodnie z prawem.

– Wszystko to, co dzieje się przy tworzeniu spółki i cały proces podziału Krakowskiego Biura Festiwalowego, czyli wyłączenia części zadań, są zgodne z prawem. Wszystko co dzieje się od blisko roku, bo tyle istnieje spółka, jest robione zgodnie z prawem – twierdziła wtedy Izabela Błaszczyk, prezeska spółki Kraków 5020.

Do pomocy w tym procesie został zaangażowany były już, wieloletni dyrektor wydziału prawnego i nadzoru urzędu wojewódzkiego Mirosław Chrapusta. Stwierdził, że przygotował obszerną analizę prawną dotyczącą przeniesienia części zadań z instytucji kultury do spółki samorządowej. – Wybrałem kilka formuł, które są prawnie dopuszczalne i wskazałem tę optymalną, która ostatecznie została wybrana po wykonaniu dodatkowych analiz podatkowych – stwierdził mecenas Chrapusta.

Zdecydowano się na model, w którym KBF za darmo przekazuje część swojego mienia Gminie Miejskiej Kraków, a następnie prezydent powierzy to spółce Kraków 5020.