News LoveKraków.pl

Przebudowa ul. Okulickiego jeszcze daleko. Ale z jednym wyjątkiem

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Planowana od dawna rozbudowa ul. Okulickiego jeszcze przez dłuższy czas pozostanie na papierze. Równocześnie trwają przygotowania do rozbudowy jednego ze skrzyżowań.

Ulica Okulickiego była planowana do rozbudowy już od lat. W 2019 roku przygotowana została nawet koncepcja takiej inwestycji, która zresztą budziła wiele dyskusji i kontrowersji wśród mieszkańców. W 2021 roku wybrano firmę, której zadaniem miało być przygotowanie kolejnych dokumentów, w tym uzyskanie decyzji środowiskowej. Dyskusja o możliwych rozwiązaniach rozpoczęła się na nowo.

Zgodnie z planem, droga miała zostać rozbudowana do dwóch jezdni po dwa pasy w obydwu kierunkach. Wzdłuż niej miały się też pojawić ciągi piesze i rowerowe oraz pasy zieleni. W konsekwencji zmienić się miały także skrzyżowania – projektanci zaproponowali na tym ciągu kilka rond.

Sprawa jednak na długi czas utknęła w martwym punkcie. Pojawiła się potrzeba przeprowadzenia nowych badań ruchu, ponieważ poprzednie, na podstawie których została przygotowana koncepcja, były już stare i nie uwzględniały m.in. tak kluczowej zmiany, jak budowa drogi S7 i północnej obwodnicy Krakowa. Tymczasem ul. Okulickiego ma stanowić jedno z połączeń z nowymi odcinkami ekspresowej obwodnicy Krakowa.

Badania zrobione

Jak informuje nas Zarząd Dróg Miasta Krakowa, stosowne badania zostały już przeprowadzone pod koniec ubiegłego roku, ale to dopiero jeden z potrzebnych kroków. – Przygotowujemy się do wykonania na ich podstawie aktualnego modelu ruchu, uwzględniającego połączenie ulic Okulickiego oraz Łowińskiego z budowaną drogą S7 oraz budowy północnej obwodnicy Krakowa, a także wybudowania i oddania do użytku Trasy Wolbromskiej. Taki model powinien zostać wykonany w IV kwartale tego roku. Na jego podstawie zapadną decyzje dotyczące dalszego projektowania ul. Okulickiego – informuje nas Krzysztof Wojdowski, rzecznik prasowy ZDMK.

Zapowiada, że miejska jednostka będzie się starała o zapewnienie pieniędzy na przygotowanie inwestycji w przyszłorocznym budżecie miasta. Obecnie na przebudowę ulicy nie ma pieniędzy i trudno określić, kiedy byłoby to możliwe. Zniecierpliwienie mieszkańców rośnie, rosną też obawy związane z coraz bliższym zakończeniem prac przy budowie drogi S7, z której część kierowców będzie chciała wjechać do miasta właśnie ul. Okulickiego.

Skrzyżowanie osobno?

Pewnym zaskoczeniem było niedawne opublikowanie na stronie poświęconej audytom rowerowym inwestycji materiałów dotyczących jednego ze skrzyżowań na ul. Okulickiego. Chodzi o skrzyżowanie z ulicami Fatimską i Mistrzejowicką, które według propozycji projektanta miałoby wyglądać tak:

Całość dokumentacji jest dostępna TUTAJ. Inwestycja miałaby zostać przeprowadzona we współpracy z deweloperem. Można zakładać, że urzędnicy chcą przebudować skrzyżowanie wcześniej, wiedząc, że na całość trzeba będzie jeszcze poczekać. Na razie nie są jednak znane żadne szczegóły. – Trwają negocjacje z potencjalnym inwestorem dotyczące ewentualnej przebudowy, budowy wjazdów, wyjazdów oraz dróg dla rowerów w rejonie ulic Okulickiego, Czaplickiego, i Wiślickiej. Przed zakończeniem negocjacji trudno mówić o szczegółach zadania – czytamy w odpowiedzi ZDMK.

Projekt przebudowy skrzyżowania w marcu pozytywnie zaopiniowała rada dzielnicy. Równocześnie ponowiła swój apel z 2021 roku, by ruch na ul. Okulickiego poprowadzić w tunelu lub wykopie, w taki sposób, by możliwy był bezkolizyjny ruch pieszych ponad jezdnią.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Mistrzejowice Bieńczyce