Przegubowy autobus wodorowy wyjechał na ulice miasta. Będzie woził pasażerów przez kilka tygodni

fot. MPK SA w Krakowie
Na linię nr 128 („Zajezdnia Płaszów” – „Prądnik Czerwony”) wyjechał autobus, zasilany wodorem – Solaris Urbino 18 Hydrogen. Ten nowoczesny pojazd będzie woził pasażerów przez najbliższych kilka tygodni.
Wodorowy autobus przegubowy miał swoją światową premierę w 2022 roku w Krakowie. To pojazd zeroemisyjny. Jak informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, jedyną substancją wydzielaną podczas jazdy jest para wodna. Pojazd jest przystosowany do przewozu osób, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Posiada klimatyzację, monitoring i system informacji pasażerskiej. Może przewieźć 123 osoby, w tym 44 na miejscach siedzących.

Do tankowania wodoru służy mobilna stacja ORLEN Południe, zlokalizowana na terenie zajezdni autobusowej w Płaszowie. Jest to pierwsza mobilna stacja Orlenu do tankowania wodoru w Polsce.

MPK eksploatuje autobusy wodorowe już od czerwca 2022 r. Do tej pory były to pojazdy o długości 12 metrów. Teraz po raz pierwszy na linię wyjechał autobus przegubowy.

Krakowski przewoźnik planuje zamówić 10 autobusów zasilanych wodorem. W ubiegłym roku został złożony wniosek o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.
News will be here