Rada Miasta Krakowa: Abp Marek Jędraszewski pozostanie w kapitule

fot. Krzysztof Kalinowski

Arcybiskup Marek Jędraszewski dalej będzie zasiadał w kapitule medalu Cracoviae Merenti - zdecydowali podczas środowej sesji radni Krakowa.

 Radni Krakowa debatowali i głosowali dziś nad projektem uchwały w sprawie zmiany w kapitule najważniejszego miejskiego medalu „Cracoviae Merenti”. Wyróżnienie jest przyznawane w uznaniu szczególnych zasług dla Krakowa.

Przypomnijmy, że w skład komisji medalu wchodzą: prezydent Krakowa (jako przewodniczący), rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Metropolita Krakowski. Projekt grupy mieszkańców zakładał, że miejsce hierarchy ma zająć dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Katarzyna Wójtowicz, która koordynowała zbiórkę podpisów pod projektem uchwały mówiła podczas sesji, że „kiedy kapituła była zakładana (…) wybór instytucji oraz ich przedstawicieli i przedstawicielek był oczywisty”. – Wtedy arcybiskupem był kardynał Macharski, który zapisał się w historii pozytywnie – powiedziała. – Teraz mamy przedstawiciela instytucji, który wzbudza bardzo duże niepokoje społeczne – dodała.

Prezydent jest przeciwko

Prezydent Krakowa podpisał negatywną opinię do projektu uchwały. – Mam pełną świadomość, że znaczna część osób nie zgadza się z tym, co czasami wygłasza arcybiskup Marek Jędraszewski. Ja też sam się z tym czasami nie zgadzam – stwierdził Jacek Majchrowski.

Podkreślił, że trzeba mieć świadomość, że jeśli radni będą oceniać za każdym razem wypowiedzi każdego z członków kapituły i w zależności od osądu – eliminować lub przywracać dane osoby – to nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Negatywnie o pomyśle wypowiedział się również przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości. – Niepotrzebnie upolityczniamy instytucję, która do tej pory dobrze spełniała swoje zadania – stwierdził Włodzimierz Pietrus.

PO za zmianami

W imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej wypowiedział się przewodniczący Rady Miasta Krakowa. Dominik Jaśkowiec argumentował, że klub będzie głosował za zmianami w składzie kapituły, ponieważ niektóre wypowiedzi arcybiskupa Marka Jędraszewskiego „odczłowieczają część mieszkańców Krakowa”.

Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych z klubu Koalicji Obywatelskiej i „Krakowa dla Mieszkańców”, przeciwko było 24 osób głównie z kluby Prawa i Sprawiedliwości oraz „Przyjaznego Krakowa”.

comments powered by Disqus