"Radni chcą, żeby się uśmiechać do pielgrzymów"

Pielgrzymi w sanktuarium w Łagiewnikach fot. Paulina Frączek/LoveKraków.pl

Na wtorkowej nadzwyczajnej sesji radni miejscy przyjęli rezolucję w sprawie Światowych Dni Młodzieży. Apelują w niej do mieszkańców o włączenie się w organizację ŚDM i gościnne przyjęcie pielgrzymów.

We wtorek radni zebrali się na nadzwyczajnej sesji, by wysłuchać informacji o stanie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. O dotychczasowych ustaleniach mówili m.in. ks. Grzegorz Suchodolski z Komitetu Organizacyjnego ŚDM, wojewoda Józef Pilch i przedstawiciele urzędu miasta i miejskich jednostek. Naszą relację z sesji znajdziesz TUTAJ.

Mniej uczestników niż przewidywano

– Niewątpliwie sesja spełniła swoje zadanie. Jeśli chodzi o sprawy miejskie, otrzymaliśmy w zasadzie pełny pakiet informacji co, jak i dlaczego. Myślę, że wiele wątpliwości się wyjaśniło, czytelnie widać, że sprawa jest opanowana – komentuje kilkugodzinne obrady Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa. Jak mówi, problemy organizacyjne mogą być mniejsze niż przewidywano, ze względu na mniejszą liczbę uczestników. Zgodnie z aktualnymi wyliczeniami, w głównych wydarzeniach może wziąć udział ok. 1,5-1,8 mln pielgrzymów.

Zadowolenie po sesji wyraża też radny Stanisław Rachwał z Prawa i Sprawiedliwości. – Informacje, których wysłuchaliśmy, pokazują jedno: że miasto, strona kościelna i rządowa robią wszystko, żeby to przygotować w sposób profesjonalny – ocenia.

Radny Grzegorz Stawowy ma jednak sporo wątpliwości co do przekazanych informacji. – Mnie się rzuciły w oczy rozbieżności pomiędzy tym, co mówił wojewoda a tym, co mówiła kuria. Choćby w tej kwestii, ile potrwa opuszczanie terenu w Brzegach. Wojewoda mówi o 2,5 godziny, a kuria mówiła o 4. Takich rozbieżności do rozwiązania jest masa – komentuje.

Apel o gościnność

Stawowy bardzo krytycznie ocenia też przyjętą przez radnych rezolucję w sprawie ŚDM. Rada apeluje w niej do mieszkańców o to, by w miarę możliwości włączyli się w organizację i wsparcie „jednego z najważniejszych wydarzeń, jakimi są organizowane w Krakowie Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016”.

– Apelujemy do mieszkańców o pokazanie odwiedzającej Kraków młodzieży Świata naszej polskiej gościnności. Mamy pełną świadomość, że wydarzenie to przyczyni się do promocji Krakowa na całym Świecie – czytamy w dokumencie.

„Rezolucja jest kuriozalna”

– Nie zagłosowałem za tą rezolucją, bo ona jest kuriozalna. Apelowanie do mieszkańców, żeby się uśmiechali do pielgrzymów uwłacza krakowianom. Pielgrzym to jest rodzaj turysty, a pielgrzymów w Krakowie mamy 10 milionów rocznie. To nie będzie zjawisko nadprzyrodzone, myślę że wszyscy są z tym oswojeni – podkreśla radny Stawowy.

Rezolucja została jednak przyjęta bez głosów przeciwko. – Powinniśmy być otwarci i pokazać Kraków od jak najlepszej strony. Mamy się czym poszczycić – ocenia radny Rachwał.

comments powered by Disqus