Remont Filharmonii już za rok. Koszt: 14 mln zł

Filharmonia Krakowska fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W 2017 roku rozpocznie się długo oczekiwany remont Filharmonii Krakowskiej. Całość prac ma wynieść blisko 14 mln zł. W planach jest przede wszystkim wyciszenie sali koncertowej oraz przebudowa widowni i estrady.

2017 będzie rokiem dużych zmian w Filharmonii Krakowskiej. Budynek przy ul. Zwierzynieckiej 1 czeka modernizacja. Jej podstawowym celem ma być poprawienie akustyki sali koncertowej oraz zabezpieczenie pomieszczeń obiektu przed hałasem i drganiami pochodzącymi z zewnątrz. Chodzi przede wszystkim o lokalizację budynku.  Znajduje się on przy jednym z bardziej ruchliwych węzłów tramwajowych. Starzejący się obiekt nie posiada już odpowiedniej akustyki. Nie spełnia również wymogów przeciwpożarowych, co stanowi zagrożenie dla pracowników i odbiorców.

Konkretnej daty brak

Chociaż remont za blisko 14 mln zł ma rozpocząć się już w przyszłym roku, nie znamy konkretnej daty rozpoczęcia prac.  Ich zakończenie jest przewidywane na 2018 rok.

- Istnieje jednak możliwość ich przesunięcia do 2019 r., w zależności od terminu ich rozpoczęcia – podkreślają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Polecenie o przygotowaniu do remontu Filharmonia otrzymała już w 2015 roku. – Rozważamy jego rozłożenie na trzy lata, aby realizacja nie kolidowała z programem wydarzeń – informował we wrześniu ubiegłego roku dyrektor Bogdan Tosza.

Co się zmieni?

Salę główną czeka spora rewolucja. Nastąpi wymiana posadzki widowni, estrady, chóru i zascenia. Prace remontowe będą również związane z demontażem i montażem nowych foteli na balkonie czy na widowni. Na samym balkonie powstanie również podwyższenie widowni. Nie można zapomnieć o adaptacjach akustycznych i konserwatorskich, dotyczących ścian sali. Pod sceną mają powstać piwnice, a konstrukcja poddasza zostać zabezpieczona.

Modernizacja dotyczy również instalacji elektrycznych, teletechnicznych i sanitarnych.