Remont Klasztorka. Przejście nad ul. Pijarską zostanie otwarte po latach

Wszystkie budynki Muzeum Czartoryskich połączy przewiązka. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Najpierw Pałac i Arsenał, teraz nadszedł czas na Klasztorek. Wszystkie trzy obiekty będą połączone przewiązką, co ułatwi zwiedzanie. Koszt modernizacji to 12 mln zł.

Zwiększenie muzealnej ekspozycji, przystosowanie pomieszczeń do przechowywania i udostępniania zbiorów. Taki będzie efekt modernizacji Klasztorka – prace mają zakończyć się w 2023 roku.

W Klasztorku znajdą się m.in. Pracowania Konserwacji Malarstwa oraz Gabinet Rycin i Rysunków. Klasztorek zyska też połącznie z Pałacem Czartoryskich i Arsenałem.

– To powrót do stanu sprzed lat, który jeszcze wielu Krakowian i Krakowianek pamięta. Przejście nad ulicą Pijarską, między Pałacem i Klasztorkiem, będzie ponownie otwarte. W ten sposób połączone będą trzy części muzealnego kompleksu - Pałac, Klasztorek i Arsenał – mówi Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

O początkach muzeum na wystawie

Stała wystawa będzie prezentowana na pierwszym piętrze Klasztorka.

– Plan ekspozycji uzupełnia wystawę w Pałacu Czartoryskich. Pokazujemy tę samą kolekcję, ale jej inny aspekt. W Klasztorku będzie można zobaczyć przede wszystkim początki Muzeum Czartoryskich w Puławach, a więc pierwotne kolekcjonerskie dzieło Izabeli Czartoryskiej. Pozostała część dotyczyć będzie późniejszej historii kolekcji, przed jej sprowadzeniem do Krakowa – mówi Szczerski.

W planach jest również wymiana pokrycia dachu i remonty konserwatorskie elewacji zewnętrznych i konserwacja zabytkowego dziedzińca wewnętrznego, stolarki okiennej i drzwiowej wraz z otwarciem witraży. Inwestycja obejmie również modernizację instalacji sanitarnych, elektrycznych i niskoprądowych oraz wentylację i klimatyzację.

Poszczególne pracownie mieszące się w obiekcie zostaną zaopatrzone w nowe wyposażenie.

Projekt został sfinansowany przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Generalnym wykonawcą prac remontowo-konserwatorskich jest Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych i Transportowych CECHINI Stanisław i Józef Cechini Sp.j. Całość prac pochłonie 12 mln złotych.

Malowniczy zakątek

W 1876 roku książę Władysław Czartoryski (już wtedy właściciel Arsenału) zakupił Klasztorek od Austriackiego Funduszu Religijnego.

Instytucja zawiadywała mieniem klasztornym Galicji po kasatach zakonów w XVIII wieku. Na polecenie księcia obiekty przebudowano, łącząc dekoracyjnymi przewiązkami.

Projekt remontu, którego wynikiem jest obecny kształt architektoniczny Klasztorka,  jest dziełem Maurycego Augusta Gabriela Ouradou, francuskiego architekta i kierownika robót konserwatorskich, m.in. przy katedrze Notre Dame w Paryżu.

Wnętrza Klasztorka, zgodnie z wolą księcia, zostały przekształcone na przestrzeń ekspozycyjną, gdzie prezentowane były obiekty sztuki należące do rodziny Czartoryskich.

Cenne obiekty

Po 1945 roku stopniowo odzyskiwano zagrabione w czasie II Wojny Światowej cenne obiekty z książęcej kolekcji. Udało się uratować większość z nich, by po latach ponownie eksponować je w zabytkowych przestrzeniach. W czerwcu 2017 roku zbiory Czartoryskich w całości przekazano Muzeum Narodowemu w Krakowie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto