Rozbiórka na Wesołej wstrzymana, ale z budynku niewiele zostało

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po budynku technicznym stojącym przy ul. Kopernika 19E niewiele zostało. Nie kończy to jednak kontrowersji związanych z rozbiórką, która zdaniem nadzoru budowanego, nie powinna dojść do skutku. Tak zinterpretował wyrok PINB. Tego samego wyroku do tej pory nie otrzymała Agencja Rozwoju Miasta, zarządzająca terenami przy Wesołej.

30 stycznia Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję wojewody w sprawie podtrzymania wydanej przez prezydenta miasta decyzji pozwolenia na rozbiórkę. Sąd nakazał wojewodzie powtórzenie postępowania z uwzględnieniem stron. Więcej o samym wyroku można przeczytać TUTAJ

Mimo to Agencja Rozwoju Miasta wynajęła firmę, która dokonała rozbiórki, nie bacząc na wyrok. Same prace wyburzeniowe rozpoczęły się na początku marca. Tydzień temu w tej sprawie u Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego zainterweniowała posłanka Daria Gosek-Popiołek. 20 marca otrzymała odpowiedź.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Małgorzata Boryczko poinformowała, że 7 marca przy ul. Kopernika pojawili się inspektorzy, ale nie zastali kierownika budowy.  Drugi termin ustalono na 14 marca. Dzień wcześniej natomiast nadzór budowlany uzyskał wyrok WSA. Jak tłumaczy Boryczko, PINB nie otrzymuje orzeczeń sądów w takich sprawach i za każdym razem musi o nie wnioskować.

– 17 marca wstrzymano rozbiórkę, nakładając jednocześnie na inwestora obowiązek wykonania robót zabezpieczających. Jeszcze tego samego dnia postanowienie to zostało doręczone inwestorowi osobiście przez pracowników nadzoru budowlanego. Zostaną zaplanowane oględziny mające na celu weryfikację, czy inwestor skutecznie wywiązuje się z nałożonych obowiązków – stwierdza Małgorzata Boryczko.

Agencja Rozwoju Miasta tłumaczy, że do tej pory nie otrzymała wyroku w tej sprawie. Przedstawiciele spółki miejskiej twierdzą też, że gdy tylko otrzymali decyzję o wstrzymaniu robót, bez zwłoki, a nawet nieco wcześniej, zastosowali się do polecenia, wykonując jedynie zalecone prace zabezpieczeniowe. Dziś popołudniu zostało opublikowane oświadczenie spółki.


O niewyburzanie budynku apelowali mieszkańcy skupieni wokół Kolektywu Wesoła.Według aktywistów miejsce to powinno zostać zagospodarowane poprzez wynajęcie ich za niski czynsz artystom i organizacjom pozarządowym. Oprócz tego kolektyw upierał się, by w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka ta został przeznaczona pod tereny zieleni urządzonej ,a nie zabudowy wielorodzinnej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki