Ruszyła kwalifikacja wojskowa w Małopolsce

fot. Maria Kantor/LoveKrakow.pl

Jej celem jest ustalenie aktualnej zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18. rok życia.

Kwalifikacja wojskowa w Małopolsce prowadzona będzie w oparciu o 23 Powiatowe Komisje Lekarskie oraz jedną Wojewódzką Komisję Lekarską.

Do stawiennictwa na kwalifikację wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast wezwali 16 500 osób z rocznika 2003, tzw. rocznika podstawowego, 3 928 osób z roczników 1998-2002, tzw. roczników starszych, a ponadto kobiety urodzone w latach 1998-2003 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu ich pozyskania w szkołach medycznych, weterynaryjnych lub psychologicznych.

Łącznie wezwaniami do kwalifikacji wojskowej przed powiatowymi komisjami lekarskimi w 2022 roku w Małopolsce objętych jest 540 kobiet i 20 428 mężczyzn. – Obecnie znajdujemy się w miejscu pracy powiatowej komisji lekarskiej dla powiatu krakowskiego, z którego do kwalifikacji wezwano 1693 osoby. W ciągu najbliższych dni wezwanych zostanie 123 mężczyzn z terenu Gminy Kocmyrzów-Luborzyca – wyjaśnia wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Kwalifikacja wojskowa dla Terenowych Organów Administracji Wojskowej to wiosenny siew wśród młodzieży, którego plony zbierać będziemy w kolejnych latach. W czasie kwalifikacji nie powołujemy osób do służby wojskowej, natomiast przedstawiamy szeroką gamę perspektyw z nią związanych – mówi zastępca szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie ppłk Paweł Wójcik.

Na kwalifikację mogą zgłosić się również ochotnicy, którzy złożyli wnioski o powołanie do czynnej służby wojskowej i ukończyli 18. rok życia.

Kwalifikacja wojskowa ma na celu wprowadzenie do ewidencji wojskowej danych osobowych osób stawiających się do kwalifikacji oraz określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.

Osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywane są przez wójtów lub burmistrzów za pomocą wezwań, które doręczane są co najmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem stawiennictwa.

Oznaczenie kategorii zdrowia

W ramach kwalifikacji wojskowej ustala się następujące kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej:

kategoria A – zdolny do służby wojskowej;

kategoria B – czasowo niezdolny do służby wojskowej, której termin nie może przekroczyć 24 miesięcy;

kategoria D – niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyłączeniem wskazanych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;

kategoria E – niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

News will be here