Rząd wprowadza nowe obostrzenia: restauracje, hotele, siłownie. W szkołach nauka zdalna

fot. KPRM

Obniżamy limity do 30 procent obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach - poinformowali dziś przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że „sytuacja się ustabilizowała”. – Liczby zakażeń z tygodnia na tydzień są na bardzo podobnym poziomie. Jesteśmy na średnim dziennym poziomie ok. 23 tysięcy – stwierdził. Dodał, że w poszczególnych regionach sytuacja jest różna (największe spadki są w województwach na wschodniej ścianie Polski).

– Od pierwszego marca będziemy chcieli wprowadzić obowiązek szczepienia dla trzech grup: medyków, nauczycieli i służb mundurowych – stwierdził Niedzielski. Powiedział, że wkrótce do sejmu trafi projekt ustawy dający przedsiębiorcom nowe narzędzia. – Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku darmowego testu na Covid-19 – dodał.

Zmiany w limitach

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przedstawił nowy pakiet obostrzeń, który będzie obowiązywał od 15 grudnia. – Obniżamy limity do 30 procent obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach. Zwiększenie limitów będzie możliwe wyłącznie dla osób zaszczepionych weryfikowanych przez przedsiębiorcę – powiedział.

Od tego dnia nie będą mogły funkcjonować kluby oraz dyskoteki. Zmienią się również limity w komunikacji publicznej - zajętych będzie mogło być maksymalnie 75 procent wszystkich dostępnych miejsc w pojeździe.

– Od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzamy naukę zdalną w szkołach podstawowych i w średnich. Po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnym – dodał Kraska.