Skawina: malownicza ścieżka rowerowa wzdłuż Kanału Łączańskiego już gotowa [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Skrzybalski/Urząd Miasta i Gminy w Skawinie.

Zakończyła się budowa ścieżki rowerowej na Kanale Łączańskim w gminie Skawina. Długi, bo mający prawie 11 kilometrów szlak biegnie wzdłuż cieku wodnego łączącego się z Wisłą.

Ścieżka wiedzie od centrum Skawiny, a kończy się w Jaśkowicach. Po drodze rowerzyści będą mogli przedostać się na drugą stronę Kanału Łączańskiego, przejeżdżając jednym z kilku mostów, zaporą wodną znajdującą się na końcu trasy lub przeprawiając się promem. Nowa ścieżka stanie się idealnym miejscem do rodzinnych spacerów, wycieczek oraz sportów na świeżym powietrzu. 11-kilometrowy szlak łączy się z innymi trasami w ramach Skarbów Blisko Krakowa oraz stanie się kontynuacją sieci Velo Małopolska.

Rekreacja, funkcjonalność, bezpieczeństwo

Ścieżka rowerowa będzie pełniła także inną bardzo ważną rolę dla mieszkańców gminy Skawina. Pozwoli ona w łatwy i bezpieczny sposób dojechać z zachodnich sołectw do Skawińskiego Obszaru Gospodarczego – miejsca pracy dla wielu osób. Mieszkańcy nie będą już musieli uruchamiać samochodu albo czekać na autobus, lecz pojadą ścieżką rowerową omijając ruchliwą i niebezpieczną drogę krajową 44.

Nowy trakt przebiega także przez stacje przesiadkowe Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Jeżeli mieszkaniec zachodnich sołectw będzie chciał dotrzeć na przykład do Krakowa, to wystarczy, że wsiądzie na rower, pojedzie ścieżką omijając drogę krajową 44, zostawi jednoślad i wejdzie do pociągu.

– Przy projektowaniu całej inwestycji zależało nam na tym, by ścieżka nie tylko cieszyła oko i zachęcała do wybrania Skawiny jako celu wycieczki. Od początku chcieliśmy, by “żyła” ona przez cały tydzień, a nie tylko w weekend. Ten cel został osiągnięty. W tygodniu roboczym ścieżka pozwoli bezpiecznie dotrzeć do miasta, a w dniach wolnych od pracy stanie się rekreacyjną trasą dla całych rodzin – mówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Otwarcie w czerwcu

Prace zasadnicze dobiegły końca, teraz trwają odbiory i formalności. Oficjalne otwarcie powinno nastąpić w czerwcu. Koszt budowy to niecałe 10 milionów złotych, 85 procent kosztów całej inwestycji zostało pokrytych ze środków Unii Europejskiej.