Stary Teatr. Beniamin Bukowski nowym zastępcą dyrektora ds. artystycznych

Stary Teatr fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Beniamin Bukowski został nowym zastępcą dyrektora ds. artystycznych w Starym Teatrze. Instytucja wkrótce ma zamiar ogłosić plany repertuarowe na nowy sezon.

– Informuję, że od dnia 20 kwietnia 2021 obowiązki zastępcy dyrektora ds. artystycznych Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie pełni Pan Beniamin M. Bukowski - reżyser, dramatopisarz i dramaturg – poinformował w tym tygodniu dyrektor Waldemar Raźniak, który kieruje teatrem od października 2020 roku.

Nowe plany repertuarowe na sezon 2021/2022  teatr ma zamiar przedstawić, gdy tylko poprawi się sytuacja epidemiczna.

Reżyser, dramaturg

Beniamin Bukowski to reżyser, dramatopisarz, dramaturg. Absolwent MISH UJ i AST w Krakowie (reżyseria teatralna). Jest doktorantem Instytutu Filozofii UJ.

Jego tekst „Niesamowici bracia Limbourg”, dramat opowiadający o średniowiecznych artystach tworzących w czasach zarazy, zdobył Gdyńską Alternatywną Nagrodę Publiczności. Doczekał się wielu przekładów i inscenizacji oraz realizacji filmowej w ramach cyklu Teatroteka.

– Dużym sukcesem był również dramat „Mazagan. Miasto”, tłumaczony i nagradzany w międzynarodowych konkursach; opowiadający o polsko-żydowskim awangardowym artyście-plastyku Jonaszu Sternie „Jonasz” (zrealizowany w formie słuchowiska radiowego), premierujący w zeszłym roku w monachijskim Residenztheater „Marienplatz” czy „Gombrowicz. Trzynasty wykład”, zrealizowany we Francji monodram – czytamy w biogramie.

Do najważniejszych realizacji Bukowskiego należą „Mosdorf. Rekonstrukcja” (Nowy Teatr w Poznaniu) czy monodram „Zofia” (Teatrze Powszechnym w Warszawie). Reżyserował również spektakle takie jak „Podwyżka” (Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu”), „Królowa Śniegu” (Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie), czy realizacje „Niesamowitych braci Limbourg” (Teatroteka WFDiF) i „Mazagany” (Teatr Żydowski w Krakowie).

Jako dramaturg Bukowski współpracuje stale w duecie twórczym z Katarzyną Kalwat (m.in. „Staff Only”, „Walser. I would prefer not to”, cykl „Maria Klassenberg). Jest autorem scenariusza do głośnego spektaklu „Powrót do Reims” w reż. Katarzyny Kalwat z Jackiem Poniedziałkiem w roli głównej.

Bukowski jest laureatem kilkunastu prestiżowych konkursów dramaturgicznych i reżyserskich: m.in. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Nagrody Publiczności Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, Silver Remi Award festiwalu filmowego w Houston.